• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sanayide müşteri çok eleman yok!

Sanayide müşteri çok eleman yok!

28.12.2017, 00:00

Türkiye'de trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artarken, teknik eleman bulmakta zorlanan servisler müşterilere 2-3 gün sonrasına randevu vermeye başladı. Araç sahipleri beklemekten şikayet ederken, servis yetkilileri "Kalifiye eleman bulmakta zorlanıyoruz. Yetersiz eleman nedeniyle araç sahiplerine hemen yanıt veremiyoruz. Bir yanda işsizlik var, diğer yandan sanayide çalıştıracak eleman bulamıyoruz. Büyük bir çelişki yaşanıyor" dedi.

"18 YAŞINDAN SONRA OLMAZ"

İzmir Oto Tamircileri Odası Başkanı Necdet Heppekcan sorunun acil çözüm beklediğini belirterek, "Yalnızca otomotiv sektöründe değil, bütün sektörlerde çırak ve kalfa sorunu yaşanıyor. Bazı çocuklar okumak istemiyor ancak eğitim sistemi zorunlu. 18 yaşında liseden mezun olmuş bir gencin eğitilmesi zor oluyor. Ortaokuldan mezun bir çocuğun bu işi öğrenebilmesi için çıraklık eğitim merkezlerinde haftada 1 gün eğitim alıp, sanayide yardımcı olmaya başNecdet Heppekcan laması gerekiyor" diye konuştu.

İKİLİ SİSTEM BAŞARILI SONUÇLAR VERİYOR

İzmir Oto Tamircileri Odası Başkanı Necdet Heppekcan "Anne babalarımızdan ricamız, okumak istemeyen çocuklarımızı el sanatlarına yönlendirsinler. Herkes okumak zorunda değil, zanaat da güzel bir meslek. Çocuklarımız hem açık liseden okullarını okuyup, hem de meslek sahibi olabilirler. Avrupa'da bu ikili sistem gayet başarılı" dedi. Heppekcan "Artık her şey de elektronik sistemler kullanılıyor. Zeki olmak ve bilgisayar kullanabilmek gerekiyor. Ayrıca motor meslek liselerinin de yeni müfredatla donatılması gerektiğini düşünüyorum. Daha iyi eğitim verilebilmesi için bazı teknolojilerin yenilenmesi gerekiyor" dedi.

TUĞÇE VURAL

Sanayide müşteri çok eleman yok! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.