• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İş dünyası 2018’den umutlu

İş dünyası 2018’den umutlu

02.01.2018, 23:10 Güncelleme Tarihi: 02.01.2018, 23:11

İş dünyasının temsilcileri, bu yıl Türkiye’nin de yer aldığı bölgedeki jeopolitik belirsizliklerin azalmasının ülke ekonomisini olumlu etkileyeceğini, alınan tedbirlerin ve verilecek teşviklerin de katkısıyla üretim, yatırımlar ve ihracatın hız kazanacağını söyledi

KADİR KEMALOĞLU

Ekonomik ve siyasi anlamda küresel ve jeopolitik gelişmelerin yanı sıra dövizdeki volatilitenin Türkiye'nin ekonomik dengelerini olumsuz etkilemesiyle zor bir yılı geride bırakan Türk iş dünyası, 2018'e umutla bakıyor.
Gelecek yıla ilişkin beklentilerinin olumlu olduğunu belirten iş dünyasının temsilcileri, 2018'de, Türkiye'nin de yer aldığı bölgedeki jeopolitik belirsizliklerin azalmasının ülke ekonomisini olumlu etkileyeceğini, alınan tedbirlerin ve verilecek teşviklerin etkisiyle ekonomideki daralmanın geride kalacağını, üretim, yatırımlar ve ihracatın hız kazanacağını vurguladı.

DERNEK VE ODA BAŞKANLARI İYİMSER

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş: 2018 canlı ve hareketli bir yıl olabilir. Yaklaşan seçimler Hükümetin yatırım ve üretim teşviklerini arttırabilir.
Bunlar yeni fırsatlar yaratabilir. Fırsatları değerlendirelim ama üyelerimiz gereksiz maceralara da girmesin. Döviz geliriniz yoksa döviz cinsinden borçlanmayın. Tahsilat takibine önem verin ve temerrütte düşen müşterilerinizi defterden silin. Üniversite mezunu bir genci işe alarak dünyayı izleyin.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak: Ekonomi yönetimimizden yapılan açıklamalar bizlere daha da umut veriyor, emin adımlar atmamızı sağlıyor. Yatırım harcamalarının 2017 yılında artış eğiliminde olması, geniş kapsamlı reformların 2018 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirilecek olması beklentileri yükseltti.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur: Yapısal reformların devam etmesi ve çözüm odaklı olması, büyümede niteliğin yakalanması, cari açığın önüne geçecek dışa bağlı ürünlerin Türkiye'de üretilmesini sağlayacak adımların atılması ve istihdama yönelik yatırımların teşvik edilmesi ile iş dünyası daha da umutlandı.

Saygılı Rulman Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Saygılı: Büyüme rakamı yapılan çalışmalar neticesinde tesadüf değil. Cari açığın düşmesi, ihracat ve üretim destekli büyüme son derece önemli. 2018 yılında yüzde 7'lere varacak bir büyüme bekliyoruz.
Böylece devletinin halkına borçlu olmadığı, devletinin halkını mutlu ettiği bir döneme doğru gidiyoruz.

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak: İstikrarlı bir çizgiyle, 2017'de de büyümemizi güçlenerek sürdürdük.
Yatırımları İzmir'de yoğunlaşmış, sektöründe liderlik ve öncülük yapan bir yapı şirketi olarak kentimizin geleceğinin çok parlak olduğuna inanıyoruz.
2018 yılının da ülkemiz için iyi bir yıl olacağına inanıyorum.
Önümüzdeki dönemde, sektörümüz gerçek anlamda kentsel dönüşüm amaçlı, doğru konumlanırsa çok iyi sonuçlar elde edilecektir.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü: Çift haneli bu büyüme oranı ilave bir ehemmiyet arz etmektedir. Yatırımlardaki artışın sürmesi, reel sektörün ekonomiye olan güveninin sürdüğüne işaret etmesi bakımından da oldukça önemli bir gelişme olmuştur. 2018 yılı böyle bir motivasyonla girdiğimiz ve önde gelen ekonomiler arasından pozitif olarak ayrıştığımız bir yıl olacaktır.

Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkanı Fadıl Sivri: Büyümede yatırımların katkısının, son çeyrekte 2,4 düzeyinden 3,6 düzeyine yükselmesi umut verici. Bu olumlu gelişmenin büyümenin sürdürülebilirliği açısından devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.
Uzun dönemli ve istikrarlı bir büyüme için üretime dayalı yapıyı sağlamlaştırmak durumundayız.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar: Türkiye ekonomik ve siyasi krizlerle dibe de vurdu. Ama çıkmasını bildi. Nasıl mı?
Güzel ülkemizin sahip olduğu potansiyel ve dinamik özel sektörümüzün gayretleri ile başardık. Bizim uzun vadeli düşünce yapısı ile ev ödevlerimizi yerine getirmemiz gerekmektedir. Bizi üstün kılan, Ulu Önder Atatürk'ün bizlere emaneti olan laik Türkiye Cumhuriyetini yüceltmek için çalışmamız, tükettiğinden daha fazla üreten bir toplum olmamız gerekmektedir. Bunları hayata geçirmeyi başarabilirsek, olumlu yönde ayrışacağımızdan hiçbir şüphem yoktur.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan: Bugünkü tablo yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisinde lokomotifin iç talep olduğuna işaret ediyor.
Bu bağlamda 0,3 puanla büyümeye cüzi bir destek veren net dış talebin, önümüzdeki dönemde katkısının artırılabilmesi için ihracat performansımızı da muhakkak artırmalıyız.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Tarkan Kadooğlu: 2018 yılında başta sürdürülebilir büyüme ve verimlilik artışı yoluyla enflasyondan işsizliğe, dış ticaretten cari açığa kadar pek çok alanda ülkemizin 2017 yılından daha iyi bir yıl geçireceğine inanıyoruz. TÜRKONFED olarak yüksek motivasyonla çalışmaya devam edeceğiz.

Kutlusan İcra Kurulu Başkanı Hasan Büyükkutlu: İçeriden ve dışarıdan her türlü hainliğin yapıldığı bir ortamda yüzde 11.1'lik büyüme son derece önemli. Tabi burada hükümetin aldığı ekonomik önlemler verilen teşvikler ve destekler önemli rol oynadı. Ayrıca Türk Eximbank'ın düşük faizli kredilerinin de önemi büyük. Bu nedenle 2018'e de umutla bakıyoruz.

İş dünyası 2018’den umutlu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN