• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Meslek liseleri itibarına kavuşmalı

Meslek liseleri itibarına kavuşmalı

16.01.2018, 21:47

Meslek yüksekokulu mezunlarının kısa dönem askerliği gündeme gelirken, sanayiciler ara elaman açığının giderek artığına dikkat çekerek çözüm önerileri sundu. Özolgun Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Tenekeci, "Meslek liseleri, memleket meselesidir. Bu liselere yönelik kazanamayanların okulu algısı ortadan kaldırılmalı" dedi.

ASKER OCAĞINDA KURS

Ara elaman sıkıntısının sanayinin en büyük sorunu haline geldiğine dikkat çeken Tenekeci, "Sorun sadece kısa dönem askerlik ile çözülemez. Yapılması gerekenlerin başında bu okullara itibar kazandırılması gelmeli" dedi. Tenekeci şunları söyledi:

"Askerlik ocağındaki meslek liseli ya da yüksekokulu mezunu gençler için kurslar açılabilir.
Bu kurslarda yine o askeri birliğin yakınlarındaki sanayi tesislerinin, organize bölgelerin, Oda'ların bünyesindeki usta ya da eğiticilerin, eğitim vermesi sağlanabilir. Askerlik sürecinde günde 2 saat kurs gören biri, terhis olduğunda hem vatani görevini yapmış olur hem de ona katma değer kazandırmış oluruz" dedi.

AİLELER DESTEKLENSİN

Avrupa'da meslek lisesi ve yüksekokulu öğrencilerinin ailelerine çeşitli desteklemeler olduğuna dikkat çeken Tenekeci, "Bizde de aynı destekler olabilir. Çocuğunu meslek lisesine gönderen bir aileye ulaşım desteği verilse, bu bile en güzel teşvik olur" dedi. Tenekeci, sanayi sitelerindeki esnafın güçbirliği yaparak okullara destek vermesi gerektiğini ifade etti

PROTOKOL İMZALIYORUZ

Özolgun Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Tenekeci, "Biz şirket olarak Karabağlar Mesleki Eğitim Merkezi ile protokol imzalıyoruz. Burada öğrencilere staj imkanı sağlayacağız" diye konuştu.
ŞENOL KANTÜRK

Meslek liseleri itibarına kavuşmalı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN