• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İhracatçı ve yatırımcılara 55 milyar liralık yeni fırsat

İhracatçı ve yatırımcılara 55 milyar liralık yeni fırsat

18.01.2018, 20:19

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Hazine destekli kredi garanti sistemi kapsamında toplam 55 milyar liralık yeni bir kefalet imkanı yaratılacak. Tarım işletmeleri ve kadın girişimciler için de özel limitler ayrıldı” dedi

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Önümüzdeki günlerde Hazine destekli kredi garanti sistemi kapsamında, geri dönüşlerden sağlanan 5 milyar lira ile birlikte toplam 55 milyar liralık yeni bir kefalet imkanı yaratılacak." dedi.

199 MİLYARI BULDU

Kredi Garanti Fonu (KGF) uygulamasına ilişkin değerlendirmede bulunan Başbakan Yardımcısı Şimşek, Hazine destekli kredi garanti sisteminin geçen yıl yeniden yapılandırıldığını hatırlattı.
Bu zamana kadarki sonuçlara bakıldığında, gerek firmaların krediye erişim sorunlarının aşılması gerekse ekonomik büyümeye olumlu katkı yapılması anlamında son derece önemli faydalar ortaya çıktığına işaret eden Şimşek, Aralık 2017 itibarıyla uygulama kapsamında kullandırılan kredi büyüklüğünün 218 milyar lirayı, verilen kefaletin toplam büyüklüğünün ise 199 milyar lirayı bulduğunu söyledi.

3'TE 2'Sİ VERİLECEK

Gelecek günlerde, kalan 50 milyar liralık kefalet tutarı ve geri dönüşlerden sağlanan 5 milyar lira ile birlikte toplam 55 milyar lira tutarında yeni bir kefalet imkanı yaratılacağını anlatan Şimşek, bu kapsamda özellikle ihracat ve yatırım faaliyetlerinin daha fazla desteklenmesinin amaçlandığını vurguladı. Tarım işletmeleri ve kadın girişimciler için de özel limitler ayrıldığına dikkati çeken Şimşek, "Böylelikle yeni kefalet limitinin en az 3'te 2'si yatırım ve ihracata yönlendirilecek." diye konuştu.

Buna ilişkin protokolün Hazine Müsteşarlığı ile KGF AŞ arasında 22 Ocak'ta imzalanacağını belirten Şimşek, kredi geri dönüşlerine göre yıl içinde ilave kefalet kullandırımlarının söz konusu olacağını kaydetti.

202 BİN ŞİRKET YARARLANDI

Kredi Garanti Fonu uygulamasından bugüne kadar 202 bin şirketin yararlandığını ifade eden Şimşek, kullandırılan kefalet tutarının yüzde 73'ünün KOBİ'lere, yüzde 27'sinin ise diğer işletmelere sağlandığını bildirdi.
Şimşek, bu kapsamda ihracat kredilerinin payının yüzde 13, yatırım kredilerinin payının ise yüzde 3 düzeyinde gerçekleştiğini dile getirdi.

İhracatçı ve yatırımcılara 55 milyar liralık yeni fırsat haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN