• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ekonomi de kararlı mücadele

Ekonomi de kararlı mücadele

24.01.2018, 23:13 Güncelleme Tarihi: 25.01.2018,00:32

Türkiye 2017 yılını adeta destan yazarak tamamlarken, üçüncü çeyrekte dünya lideri olarak olarak yüzde 11.1 büyüdü. Sınırlarımızı terör odaklarından temizlemek için başlatılan Afrin Harekatı ile birlikte ekonomide de disiplini ve mücadeleyi elden bırakmayan Hükümet, tüm icracı bakanlıklarda önemli hedefler ortaya koydu. Geçtiğimiz yıl ihracat rakamları iki kez pozitif yönde revize edilirken, rekorlar 2018'e güvenle bakılmasına yol açtı. Türk iş dünyası 2017 yılında gösterdiği performans ile tüm dünyanın takdirini topladı. Ekonomi yönetimince sektörlere can suyu verildi, Kredi Garanti Fonu ile reel sektör hayat buldu.

YATIRIM BANKASI

umutlu. Farklı tahminler olsa da yüzde 5'in üzerinde bir büyümeye kesin gözüyle bakılıyor. İhracat tarafında ise yeni rekorlar kırılacağının sinyalleri veriliyor. Enerjiden sanayiye, esnaftan KOBİ'lere kadar bir çok konuda önemli adımlar atılacak, devlet vatandaşına 200 milyar liranın üzerinde parasal destek sağlayacak. Yerli ve milli üretimde bu yıl önemli adımlar atılacak. Bu destekler uygun vadeli kredilerle 500 milyar liraya kadar çıkacak. Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek, finansal piyasalarda istikrarın korunması amacıyla sistemik risklerin sınırlandırılması ve finansal sistemin derinleştirilmesine yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirterek "Önümüzdeki dönemde TÜBİTAK'ın yeniden yapılandırılması ve gelecek vaadeden şirketlere destek verilmesi için bir yatırım bankası kurulması önemli projelerimiz arasında yer alıyor. Şirket kurma ve tasviye süreçleri iyileştirilecek.
İş ve yatırım süreçlerindeki işlem maliyetleri azaltılacak, yatırım yeri tahsisi kolaylaştırılacak" dedi.

ENERJİDE REKORLAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak öncülüğünde enerjide dev atılımlar yaşama geçiriliyor. 2017 yılını enerjide rekor yatırım ve altyapı hamleri ile tamamlayan Enerji Bakanlığı, 2018'e ilişkin yayımladığı mesajda, "Daha büyük hedefler için kolları sıvadık. 2018 yılında, 2017'den daha çok çalışacağımıza söz veriyoruz" açıklamasında bulundu. Elektrik üretiminde yüzde 10'un üzerinde büyüme sağlandığına dikkat çekilirken, "Toplam 42 milyar lirayı aşan yatırım gerçekleştirerek Cumhuriyet tarihinin rekoruna ulaştık. Barbaros Hayrettin gemimizle Doğu Akdeniz'de sismik çalışmalar başladı. Oruç Reis gemimizle Karadeniz'de sismik araştırmaları sürdürdük. Ülkemize kazandırdığımız Türkiye'nin ilk sondaj gemisiyle 2017'yi gururla kapattık. 2018'de de milli ve yerli üretim için seferber olacağız" görüşü dile getirildi.

MİLLİ ÜRETİM

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "2018 de aynı şekilde, her alanda milli ve yerli üretim için seferber olacağımız bir yıl olacaktır. Bu yıl teknolojide milli ve yerli dönüşüm yılıdır. Ar- Ge'ye, tasarıma, teknoloji geliştirme bölgelerine ciddi yatırımlar yapıyoruz ve devam edeceğiz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2018 yılını pilot yıl ilan ettiklerini, tüm Türkiye'de en az 500 bin konutu değiştirmek üzere program yaptıklarını belirtti. Türk Eximbank, 2018'de ihracatçılara sağlayacağı 46 milyar dolarlık destekle, her 100 dolarlık ihracatın 27 dolarını finanse edecek. Banka bu yıl yüzde 15 artışla 46 milyar dolarlık nakdi ve ihracat kredi sigortası desteği sunmayı hedefliyor.

DEV İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ 2. KEZ BAŞLIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Milli istihdam seferberliğinin 2. fazını önümüzdeki günlerde başlatacağız.
İnşallah gelecek ay içerisinde açıklayacağımız paketlerimizde iş dünyamızla birlikte göreceğiz, yaşayacağız" dedi. Seferberlikle milyonlarca kişiye iş fırsatı doğacak.

TARIMDA YENİ DÖNEM

Tarımda 2018'de 15 milyar liraya yakın destek verileceğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba "Hayvan başına 250 TL destek geliyor. Et fiyatını düşürürken Et ve Süt Kurumunun et alım fiyatını 25 liraya çıkardık. Bu yıl 200 baş hayvanı kesime götüren üreticiye hayvan başı 250 lira destek vereceğiz. Et ithalini bıraktıracağız. Bunu küçük üreticilerle ve TİGEM'le yapacağız. TİGEM 500 bin buzağı besleyecek" dedi.

Kadir KEMALOĞLU

Ekonomi de kararlı mücadele haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN