• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ler Türk savunma sanayisinde söz sahibi oldu

KOBİ’ler Türk savunma sanayisinde söz sahibi oldu

31.01.2018, 00:00

Türk savunma sanayisi gücüyle dünyada adından söz ettirirken bu sektördeki ’lerin etkinliği de giderek artıyor. Üretici KOBİ sayısı 2 bini geçmiş durumda. bu işletmelere 2017’de 900 milyon dolarlık destek verdi

KADİR KEMALOĞLU

Savunma sanayisinde dev firmalar Aselsan, Roketsan, TAİ ve TUSAŞ konuşulurken, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) sektörün lokomotifi olma özelliğini giderek arttırıyor. Verilen teşviklerle Türkiye savunma sanayisi dünyada söz sahibi bir konuma gelirken bu süreçte KOBİ'ler de oldukça aktif rol üstlenmeye başladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yerli savunma sanayinin 6 milyar dolar üretim, 2 milyar dolar ise ihracat kapasitesinin bulunduğunu belirtti. Aselsan'ın Türk KOBİ'lerine geçtiğimiz yıl parça siparişi vererek 900 milyon dolarlık destek verdiği bildirildi.

SAYILARI 2 BİNİ GEÇTİ

2009'da yerli silah projelerine dahil olan KOBİ'ler son dönemde Ar-Ge çalışmaları sonucundaki patentli buluşlarıyla dikkat çekmeye başladı. 2017 yılı içerisinde 40, üç yılda ise 100'ün üzerinde patent başvurusu yapılırken, elektriğini üreten kumaştan, mayın botuna, çelik kumaştan yerli silaha kadar birçok buluş ön plana çıkıyor. Yüzde 60'lara yaklaşan savunma sanayisindeki yerlilik payının giderek artmasının sevindirici olduğunu belirten yetkililer, bu alanda iş yapan KOBİ sayısının ise Türkiye genelinde 2 bini geçtiğini vurguladılar.

SİLAH İHTİSAS OSB BU YIL AÇILIYOR

Ortak üretime geçerek, kapasite büyüten sektör, tarihinde ilk kez kendi organize sanayi bölgesini de (OSB) kurmaya hazırlanıyor. Kırıkkale'de 40 milyon liralık yatırımla 500 dönümlük bir alanda kurulan OSB, uzun vadede 500'e yakın firmaya hizmet verecek. Kırıkkale'de bulunan Makine Kimya Endüstrisi (MKE) kurumunun tedarikçisi olan küçük ve orta ölçekli firmaların bölgede kümeleneceği ifade ediliyor.

Bu yıl içinde üretime geçecek OSB'ye başta OSTİM olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından ilgi var. Silah İhtisas OSB'de kurulacak tesislerde her türlü silah, uçaksavar, her çap ve model tabanca, uzun ve kısa namlulu toplar, yüksek teknoloji dijital ürünler, dürbünler, gece görüş kamera sistemleri, savunma sanayisine ait donanım, çipler ve yazılımlarla bunlara ait tüm yedek parçaların imalatı yapılacak.

NELER ÜRETİYORLAR?

Mayın botu
Çelik kumaş
Kurşun geçirmez kamuflaj
Güneş enerjili çadır
Su arıtma cihazı
İHA ve SİHA yazılımları
Termal gözlükler
Soğuk iklim kumaşları
Sınırları koruyan ısı ve harekete duyarlı sensörler
İnsansız kara araçları

ÖNEMLİ PROJELER

Cirit füze sistemi
C-130 modernizasyonu
Göktürk gözlem uydusu
Milli torpido geliştirme
Milli piyade tüfeği
Milli tank geliştirme
MİLGEM korvet geliştirme
Türk insansız hava araçları

KOBİ’ler Türk savunma sanayisinde söz sahibi oldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN