• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ekonomik istikrarı tüm aktörler sahiplenmeli

Ekonomik istikrarı tüm aktörler sahiplenmeli

07.02.2018, 23:12 Güncelleme Tarihi: 08.02.2018,01:12

'Ekonomik istikrarı tüm aktörler sahiplenmeli' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faizlerin indirilmesi konusunda önce Merkez Bankası, BDDK ve kamu bankalarının aktif rol alması çağrısında bulundu. İş dünyası ile bir araya gelen Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya da ekonomik istikrarı bütün aktörlerin sahiplenmesi gerektiğini vurgulayarak, ellerindeki tüm araçlarla ekonominin büyümesine katkı sunacakları mesajını verdi. Çetinkaya, "Enflasyonun düşük olması için fiyat istikrarı zorunlu. Bunun için elimden geleni yapacağım. Bunun kalıcı olması için iş dünyasının da bizimle birlikte mücadele etmesi gerekiyor. Fiyat istikrarının bütün iktisadi aktörlerce sahiplenilmesi kalıcı çözümü destekleyecek" dedi.

FAİZİ DÜŞÜRECEK REFORMLAR

Geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan ekonomi zirvesinde faizleri aşağı çekmeye yönelik reformların yaşama geçirilmesi kararı alındı.
Enflasyonun yapısal sorunlarına yönelik de çalışmalara hız verilmesi vurgusu yapılan zirvenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Roma dönüşü faizde önce Merkez Bankası, BDDK ve kamu bankalarının rol alması gerektiğini söyledi.

Gözler bu çağrının ardından atılacak adımlara çevrildi. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya da önceki gün İstanbul'da iş dünyasıyla buluştu. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Çetinkaya, 10 önemli başlıkta ekonominin gücünü koruduğu mesajını verdi:

Fiyat istikrarı toplumsal refah ve potansiyel büyüme açısından büyük önem taşıyor. Tasarruf, finansal derinleşme, piyasa rekabeti gibi alanlarda atılan adımlar fiyat istikrarını destekleyerek toplumsal refaha katkıda bulunacak. Kalıcı istikrar için yapısal alanlarda ortak çaba adımları sürecek.

Fiyat istikrarının bütün iktisadi aktörlerce sahiplenilmesi kalıcı çözümü destekleyecek.

Bu yılın dezenflasyon yılı olmasını bekliyoruz.

Öncü göstergeler güçlü büyümeye işaret ederken, ekonomik performans gelişmekte olan ülkelerden daha iyi durumda. Kamu yatırımları, teşvikler büyümeyi destekliyor.

Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflere uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek.

KREDİ BÜYÜMESİ HIZLANDI

Merkez Bankası bütün araçlarını fiyat istikrarı doğrultusunda etkin şekilde kullanmaya devam edecek. .

Enflasyonun düşük olması fiyat istikrarı için zorunlu.

Bunun için elimden geleni yapacağım. Bunun kalıcı olması için ortak çaba gerekiyor. Yapısal sorunlarla hep beraber mücadele etmemiz gerekiyor.

Yatırımlarda toparlanma sürüyor, ihracat büyümeye katkı sunacak.

Yabancı yatırımcıların algılarının pozitife döndüğünü görüyoruz.

Bu portföy hareketlerinde, ülkenin risk priminde de kendisini gösteriyor.

İç talepte iyileşme gözleniyor, TL istikrarlı seyir isterken, risk primi düştü, güven arttı. Cari açıkta bozulma yavaşladı, günlük fonlama son derece istikrarlı.

Enflasyonun düşmesi için fiyat istikrarı şart. Gıda enflasyonundaki yükseliş kademeli olarak sınırlanacak.

Günlük fonlama son derece istikrarlı bir seyir izliyor. Kredi büyümesi teşviklerin etkisiyle hızlandı. Firmaların bilançoları, bankaların pozisyonu güçlü.

Ekonomik istikrarı tüm aktörler sahiplenmeli haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN