• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Nitelikli sermaye ’ye akacak

Nitelikli sermaye Türkiye’ye akacak

12.02.2018, 23:02

Yeni kurulan ve yatırım teşvik belgesi alan sermaye şirketleri yurtdışından sermaye olarak getirdikleri döviz için kur farkı ödemeyecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bu hamle ile nitelikli sermaye ve işgücünün yeni adresi olacak” dedi

Hükümet güvenilir liman arayan nitelikli sermayeyi Türkiye'ye çekmek için ekonomi paketini devreye aldı. Yeni kurulan ve yatırım teşvik belgesi alan sermaye şirketleri için vergide büyük kolaylıklar sağlanırken, bu şirketler yurtdışından sermaye olarak getirdikleri döviz için kur farkı ödemeyecek.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu hamle ile nitelikli sermaye ve işgücünün yeni adresinin Türkiye olacağı mesajını verdi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de yatırım maliyetlerini azaltacak yeni adımlar atacaklarını bildirdi.

KUR KALKANI İÇİN 3 ÖNEMLİ KOŞUL

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yabancı para olarak getirilen sermayenin kur değerlemesine tabi tutulmayarak yurt dışından sermaye getirilmesine yönelik teşvik edici adımlar attıklarını söyledi. Ağbal, paketin sermaye şirketlerine yönelik kur kalkanına yönelik ayrıntıları ve yararlanma koşullarını da açıkladı. Buna göre en önemli üç koşul şöyle:

Yeni kurulmuş bir şirket olacak.

Yurt dışından döviz olarak sermaye getirecek.

Şirket getirdiği sermayeyi teşvik belgeli bir yatırımda kullanacak.

İHRACATÇIYA 3 AY EK SÜRE

Ekonomi paketi ile, imalatçı ve ihracatçı firmaları da teşvik eden adımlar atılıyor. Herhangi bir nedenle 3 ay içinde mal ihraç edilemezse, mücbir sebep olmak koşuluyla Maliye 3 aya kadar ek süre verebilecek. Böylece ihracatçılar cezalı işlemle karşılaşmayacak. olacak. İhracatçıların birliklere yaptıkları aidat ödemeleri de yeniden düzenleniyor. Mal ihracatında hasılat üzerinden öngörülen asgari aidat uygulamasında alt sınır kalkıyor.

YENİ MAKİNEYE VERGİ İSTİSNASI

Bakan Ağbal, ihracatın artan performansı ve yatırım iştahının makine ve teçhizat alımlarını da artıracağını söyledi. Ağbal, paket ile makine alımında getirilen KDV istisnasının yatırım harcamalarının daha da artmasına katkı sağlayacağını belirtti. Buna ek olarak amortisman teşviki de getirdiklerini aktaran Bakan Ağbal, bu dönemde alınan makine ve teçhizat üzerinden yapılacak amortisman indiriminin sürelerinin kısaltıldığını, amortisman nispetlerini artırdıklarını anlattı. Ağbal, "Bu teşvik makine ekipmanı alıp mevcut parkını yenileyen işletmeler için büyük verimlilik artışı sağlayacak. Yerli makine ve ekipman sanayisine de destek olunacak" dedi.

HAZAL ATEŞ

Nitelikli sermaye Türkiye’ye akacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN