• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

251 milyon euro fırsatını kaçırmayın!

251 milyon euro fırsatını kaçırmayın!

13.02.2018, 23:08

Et, süt, yumurta, arıcılık, mantar üretimi ve çiftlik geliştirme faaliyetleri için ayrılan 251 milyon euro destek hibesi için son başvuru tarihi 12 Mart. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yetkilileri “Projenizi hazırlayın” çağrısında bulundu

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu; süt, kırmızı et, kanatlı eti, yumurta, arıcılık, mantar üretimi sektörlerine yönelik projeler için 164 milyon Euro, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi için ise 87.2 milyon euro hibe verecek. Başvuru süresinin 12 Mart'ta sona ereceğine dikkat çeken kurum yetkilileri girişimcilere başvuru çağrısında bulundu. Başvuru çağrısı, Avrupa Birliği'nin aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı IPARD II Programı 3. başvuru çağrı ilanı kapsamında yatırım yapmak isteyen girişimcileri kapsıyor.

GERİ ÖDEMESİ YOK

Yatırımcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak mali desteğin kaynağı AB ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı fonundan oluşuyor. Bu destek tutarı geri ödemesiz olarak yatırımcılara kullandırılacak. IPARD II'nin "Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri"ndeki süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi sektörlerine yönelik sunulacak projeler için 164 milyon 706 bin euro destek bütçesi ayrıldı. "Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri"ndeki bitkisel üretim, arıcılık üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ile yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik projelere ise 87 milyon 239 bin euro hibe sağlanacak.

42 ŞEHİR FAYDALANABİLECEK

Dest ekleme kapsamında Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 42 şehir yer alıyor.

SON BAŞVURU TARİHLERİ

Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve iş geliştirme tedbiri proje başvuruları 12 Mart'a kadar online alınacak. Başvurular, online başvurunun çıktısı ve diğer istenen belgelerle ilgili kuruma teslim edilecek. Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklara yönelik yatırımlar için başvuruların kabulü ise 1 Mart-2 Nisan'da online yapılacak. Dökümanlar 5 Nisan Perşembe gününe kadar teslim edilecek. Başvurularda yatırım süreleri en fazla 18 ay olarak planlanacak.

KADİR KEMALOĞLU

251 milyon euro fırsatını kaçırmayın! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN