• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bağ-Kur’lu çiftçiye ‘erken maaş’ fırsatı

Bağ-Kur’lu çiftçiye ‘erken maaş’ fırsatı

25.02.2018, 23:27 Güncelleme Tarihi: 26.02.2018,00:38

Prim borcu nedeniyle emekli olamayan çiftçiye de kredi yolu açıldı. Şartlarını tamamlamış ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayanlara sağlanan kredi imkanı genişliyor. Bağ-Kur'lu esnaftan sonra Bağ-Kur'lu çiftçilere de Ziraat Bankası'ndan emeklilik kredisinin yolu açıldı. Protokol, Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı'nın katıldığı törenle imzalandı. Bakan Sarıeroğlu, "Şu an 708 bin tarım Bağ-Kur'lu sigortalımız var.
Tarım Bağ-Kur'lu 682 bin de emeklimiz var. İnşallah önümüzdeki dönemlerde de bu kesimlerin tamamına dokunacak çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi. Protokolün içeriğine ilişkin bilgi veren Sarıeroğlu, şunları söyledi: "Protokol yaşını ve prim gün sayısını doldurmuş ancak prim borçlarını ödeyemediği için emekli olamamış Tarım Bağ-Kur'luları kapsıyor. Yine bu kişilerin doğum ve askerlik borçlanması yaparak emekliliğe hak kazanma şartlarına sahip olması gerekiyor."

BORÇ BELLERİNİ BÜKÜYOR

TZOB Başkanı Bayraktar da, protokolü çok önemsediklerine işaret ederek, "Birçok çiftçimiz birikmiş sigorta prim borçlarını ödeyemedikleri için emekli aylığına hak kazanamıyor" diye konuştu. Peki, çiftçi ve Bağ-Kur emeklileri bu imkandan nasıl yararlanacak? Birikmiş prim borcu olanlar bu haktan yararlanabilecekleri gibi; kredi kullanarak, kadınlar doğum, erkekler de askerlik borçlanması yapıp, emekli olabilecek. Askerlikten önce sigortalı olmayanlar, askerlikte geçirdikleri süreyi borçlanarak, emeklilik için ihtiyaç duyulan prim gün sayısını tamamlayabilecekleri gibi; askerlikten önce sigortalı olanlar da askerlik sürelerini borçlanarak, sigorta süresini öne çekebilecekler.

AYLIKLARI BAĞLANACAK

Kadınlar ise emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı eksikliğini doğum borçlanması ile tamamlayabiliyor. En fazla üç çocuk için, toplamda da 6 yıl borçlanma yapılabiliyor. Yeni düzenleme ile çiftçi ve Bağ-Kur'lu olup da emeklilik için prim gün sayısı tutmayanlar, Ziraat Bankası'ndan kredi kullanarak askerlik ve doğum borçlanması yaparak, emekliliğe hak kazanabilecek. 2018 yılı için askerlik ve doğum borçlanması yapacak olanların aylık ödeyecekleri tutar ise 694.4 lira. Yani, 12 ay askerlik borçlanması yapmak isteyen 8.333 lira üzerinden borçlanacak. Bu haktan yararlanmak isteyen esnaf ve çiftçiler, Ziraat Bankası'na başvurduklarında herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanıp, borçlarını ödeyebilecek ve hem emekli olabilecek hem de emekli aylığı alabilecek. Kredi taksitleri bağlanan aylıktan kesilecek.

Bağ-Kur’lu çiftçiye ‘erken maaş’ fırsatı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN