• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kadınlara pozitif ayrımcılık sözü

Kadınlara pozitif ayrımcılık sözü

06.03.2018, 21:29 Güncelleme Tarihi: 07.03.2018,00:16

Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni'nde konuşan Bakan Albayrak, kadınlara "Hayallerinizin peşinden koşun" dedi. Albayrak, bakanlık olarak girişimci kadınlara pozitif ayrımcılık sözü de verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni'ne katıldı.
İş, sanat, siyaset dünyasının önde gelen isimlerin katıldığı programda konuşan Bakan Albayrak, "Tarihimizin hiçbir döneminde kadınlarımızın yok sayıldığı, toplumun dışına itildiği bir medeniyet olmadık. Dünya tarihinde kadının adı yokken Türk kültüründe devlet yönetiminde kadının adını görüyoruz. İslam sonrası ise imparatorların sultanlara fikrini sorduğu örnekler görmek mümkün. Genç cumhuriyette 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı vererek çağdaş adımlar atmışız. Dünyanın karanlığa gömüldüğü bir çağda Türk kadını azmi, fedakarlığı ve bilgi birikimi ile yaptığı birçok eserle medeniyetimizin zirveye ulaşmasından büyük rol oynamıştır. Milletimizin istiklal ve istikbal mücadelesinde yine kadınımız çok büyük rol oynamıştır" dedi.

SİZLERE İHTİYACIMIZ VAR

15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan kadınları tek tek isimleriyle anan Albayrak, "Özellikle enerjiden bahsettiğimiz Türkiye ekonomisi içerisindeki son 10 yıl ortalamamız 55 milyar dolar. Buradan özellikle kariyerinin başındaki kadınlarımıza seslenmek istiyorum. Hepinize büyük ihtiyaç duyuyoruz. Ben bakan olan sizlere pozitif ayrımcılık taahhüt ediyorum. Bugün çok güzel örneklerini birlikte göreceğiz. Kamu eliyle de bir pozitif ayrımcılığı biz de bakanlık olarak vereceğiz. Bütün büyük hedeflere hep birlikte inşallah ulaşacağız" diye konuştu.

Törende ödüle layık görülen isimlere, Emine Erdoğan ve Bakan Albayrak ödüllerini takdim etti.

'DÜNYANIN TÜRK KADINININ ENERJİSİNE İHTİYACI VAR'

Türkiye'ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni'nde konuşan Emine Erdoğan da, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı. Konuşmasında şehit anaları ve eşlerinin acılarını paylaştığını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kadın ve erkek bir bütünün 2 yarısıdır. Müslüman toplumlarda kadınların mahrumiyeti söz konusu olduğunda genellikle fatura dine kesilir... Oysa hiçbir felsefe ve düşünce kadına İslam kadar hakiki bir mevki vermemiştir. Türkiye kadınları hak ettiği mevkiye taşıma azmindedir. Bugün burada fırtınalara direnerek başarı elde eden çok sayıda kadın görüyorum. Yüreğinde mukaddes heyecan taşıyan kadınlarımızın enerjisine heyecanına sadece bu ülkenin değil tüm dünya kadınlarının ihtiyacı var."

ÖNCÜ KADINLARA 6 KATEGORİDE ÖDÜL

Enerji ve maden sektörünün gelişmesine önemli katkı sunacak program kapsamında, Doç. Dr. Selmiye Alkan Gürsel Akademi Ödülü'ne, Rahime Meydan, Kadın Profesyonel Ödülü'ne, Prof. Dr. Nevin Selçuk, İş Dünyası Ödülü'ne, Zümran Ömür, Yılın Girişimcisi Ödülü'ne, Uludağ Elektrik Perakende A.Ş., Enerjide Örnek Şirket Ödülü'ne, Vakıfbank Kadın Voleybol Takımı da Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü. Törende kategori birincilerine 50 bin TL ödül verildi. Jüride Güler Sabancı, Ferit Şahenk, Hülya Koçyiğit, Meltem Demirören, Nilüfer Bulut, Sare Aydın Yılmaz, Serra Akçaoğlu, Gülsüm Azeri ve Prof. Dr. Erişah Arıcan yer aldı.

Kadınlara pozitif ayrımcılık sözü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN