• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kuşlar ölmesin diye kanatları mora boyadılar

Kuşlar ölmesin diye kanatları mora boyadılar

12.03.2018, 23:09

Bereket Enerji Grubu, Yalova ve Uşak'taki rüzgar enerji santrallarının türbin kanatlarını mor renge boyattı. Bilimsel araştırmalarda gri ve mor renklerin böceklerin en az ilgisini çeken renkler olduğunun belirlenmesi üzerine harekete geçen Bereket Enerji Grubu, rüzgar santrallarında kuş ölümlerini önleme konusunda dünyaya örnek olacak bir projeye imza atmış oldu.

KARBON KAHRAMANI

Denizli'de yenilenebilir enerji konusunda sektöre öncülük eden Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, "Uşak ve Yalova'daki rüzgar santrallerimizin kanatlarını mor renge boyattıktan sonra hiçbir kuş ölümü görmedik. Bereket Enerji toplumsal bilinç içersinde çevreye olan etkiyi minimize etmek için bu tür uygulamalarına devam edecek" dedi. Projeyi izlemeye alan ve kısa adı SÜT-D olan Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği projeyi Türkiye'nin örnek çevre projesi, Bereket Enerji Grubunu "Düşük karbon kahramanı" şirket ilan etti. İstanbul Teknik Üniversitesi'nin öncülüğünde düzenlenen törenle Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can bu anlamlı ödülü Yönetim Kurulu Başkanı Saldanlı'ya verdi. Bu gelişmelerin ardından İstanbul'dan özel bir kolej konuyu araştırma konusu yaparak bölgeye gezi düzenledi.

SEBAHATTİN ALP

Kuşlar ölmesin diye kanatları mora boyadılar haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN