• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Halıcılarda haksız rekabet önlenecek

Halıcılarda haksız rekabet önlenecek

20.03.2018, 11:22

Halı sektörü sık ve yüksek oranlı zamlardan şikayetçi. Üreticilerden kaynaklanan zamların AVM'lerle rekabetlerini zorlaştırdığına dikkat çeken Halıcılar ve Yer Döşemecileri Derneği (Halımder) Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Abdullah Naci Ölçen, "Halı, laminat-lamine parke, pvc yer kaplaması ve duvar kağıdı sektör dallarındaki üreticilerin dayanılması zor zamları piyasayı dalgalandırıyor. Toptancı ve perakendeci eski yeni fiyat karışıklığı nedeniyle sıkıntı yaşıyor, haksız rekabet ortamı doğuyor. Ayrıca AVM'lerle rekabet zorlaşıyor, en kötüsü de mevcut durum tüketicide güven kaybına neden oluyor" dedi.

YENİ DÖNEM HEDEFLERİ

İzmir Ticaret Odası seçimleri sonrası fiyatlandırmada istikrarı yakalayacak bir sistemi hayata geçireceklerini sözlerine ekleyen Ölçen, "Yeni dönemde sektör yöneticileri olarak enerjimizi yenileyerek daha aktif çalışmalar yapmalıyız. İşçilik ve montaj hizmetleri için 'İşçilik Fiyat Listesi' oluşturup bunu toptancılar vasıtası ile tüm esnafa ulaştırmalıyız. Kalifiye eleman sıkıntısını da eğitim seferberliği ile çözeceğiz" açıklamasını yaptı.

TÜKETİCİ KORUNACAK

Son yıllarda özellikle laminat-lamine parke, duvardan duvara ve karo halının toplu alımlarında müteahhitlerin Barter yani takasa yöneldiğine dikkat çeken Başkan Ölçen, "Üyelerimizi rahatlatmak için ilgili sivil toplum kuruluşları ve derneklerle işbirliği yapacağız. Bu çerçevede internetten satış yapacak firmalara kriterler getirilmesini de masaya yatıracağız. İnternet satışları haksız rekabet ortamı yaratıyor ve üyelerimizi mağdur ediyor. Üstelik tüketicilerin dolandırıldığı pek çok üzücü vaka da yaşandı. Ortak çalışmalarımızla tüketiciler korunurken, olası sahtekarlıkların da önüne geçilecek" ifadelerini kullandı.

MESLEKİ EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Duvardan duvara halı, pvc yer döşemeleri, laminat-lamine parke döşeme ve montajı ile duvar kağıdı alanlarında piyasada kalifiye eleman sıkıntısı olduğunu kaydeden Başkan Ölçen, "Yeni dönemde bir diğer hedefimiz mesleki eğitim seferberliği olacak. Başta makine halıcılığı olmak üzere tüm branşlarda satış ve pazarlama elemanı yetiştirme kursları düzenleyeceğiz" diye konuştu.

Halıcılarda haksız rekabet önlenecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN