• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Konuta devlet desteği yüzde 25’e çıktı

Konuta devlet desteği yüzde 25’e çıktı

23.03.2018, 00:00

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı önceki gece kabul edilerek yasalaştı.
Yasayla kendisine ait bir konutu olmayanlar, ilk ve tek konut satın almaları halinde desteklenecek.
Konut hesabı sisteminin daha etkin hale getirilmesi için, konut alımındaki yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde 25'e çıkarılacak. Devlet katkısı ödemesi, azami 20 bin lirayı geçemeyecek.

ÖTV TEŞVİKİ GELİYOR

Bu tutarı 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bakanlık, devlet katkısının haksız yapıldığının tespit edilmesi durumunda, faiziyle bir ay içinde ödenmesi gerektiğini bankaya bildirecek. Vergi dairesi ödeme yapılmaması durumunda bu ödemeyi bankadan tahsil edecek.
Kanunla hurda araç teşvikine yönelik düzenleme de kabul edildi.
2019 sonuna kadar 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonlar trafikten sildirilirse ve bu trafikten sildirilen araç imha merkezlerine teslim edilirse, bu şartla ihraç edilen araç karşılığında yeni alınacak aynı cinsten araç için 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki getirilecek.

EVİNDE ELEKTRİK ÜRETENE VERGİ YOK

Tasarıda öne çıkan maddeler şöyle:

İşverenlerce okul öncesi çağındaki çocuklar için verilen kreş ve gündüz bakımevi hizmeti vergi dışı bırakılacak.
Konutlarında elektrik enerjisi üretip şirketlere satanlar vergiden muaf olacak.
Kadın, genç ve engelli istihdamına sağlanan teşvikler 18 aya çıkarılıyor.

Konuta devlet desteği yüzde 25’e çıktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA