• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Emekliye bayram ikramiyesi umudu

Emekliye bayram ikramiyesi umudu

26.03.2018, 23:08

Memur ve memur emeklilerinin uzun zamandır beklediği bayram ikramiyesi bu ay Dayanışma Kurulu’nda görüşülecek. Memurlar için ikramiye yolu açılırsa, bu ödemeden emeklileri de faydalanacak

Memur ve memur emeklileri için bayramlarda verilmesi beklenen emekli ikramiyesi uzun süredir tartışma konusuydu. Beklentilerin bu ay netleşmesi bekleniyor. Kamu Personeli Dayanışma Kurulu'nca (KPDK) düzenlenecek toplantıda memur ve memur emeklileri için düşünülen bayram ikramiyesi masaya yatırılacak. Perşembe günkü toplantıda bayram ikramiyesi kararı kabul edilirse, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de bundan faydalanacak.

SENDİKALAR MASADA

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) 29 Mart Perşembe günü toplanıyor. Sendikalar ile bir araya gelecek olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu önderliğinde toplu sözleşmede karara bağlanamayan konular masaya yatırılacak. Masanın en önemli konusu ise geçtiğimiz Ağustos ayında da gündeme getirilen emekliye yılda iki kez verilmesi öngörülen bayram ikramiyesi. Eğer emekliye bayram ikramiyesi karara bağlanırsa bundan yalnız memur ve memur emeklileri değil SSK ve Bağ-Kur'lular da faydalanacak.

YILDA 2 KEZ VERİLECEK

KPDK görüşmesinde memura bayram ikramiyesinde uzlaşma sağlanırsa emekliler yılda iki kez ikramiye alacaklar. 12 milyon emekli vatandaşın dört gözle beklediği emekliye ikramiyenin miktarı konusunda ise iki ihtimal üzerinde duruluyor: Memur-Sen, toplu sözleşme masasında dini bayram ikramiyesi tutarının 'en yüksek devlet memuru aylığının (ek gösterge dahil) 2 katı tutarında' olmasını istemişti. Bu rakam, toplu sözleşme döneminde bin 951 liraya tekabül ediyordu. Şimdi ise 2 bin 62 liraya denk geliyor. Bu tutar üzerinde anlaşma sağlanabilecek. Diğer seçenek ise memurlara ve emeklilere aldıkları maaşları kadar ikramiye verilmesi. Anlaşma böyle sonuçlanırsa, memura ve emekliye maaşı neyse o tutarda ikramiye ödenecek.

PROMOSYON ÖRNEĞİ

Toplu sözleşme görüşmelerinde bayram ikramiyesi konusunu gündeme getirerek taleplerinden bahseden Memur-Sen cephesi, daha önce emekliye promosyon ödemesine de ön ayak olmuştu. Bütün emeklilerin faydalandığı promosyon ödemeleri sonrasında yeni gündem bayram ikramiyesi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de hayata geçirilmesi beklenen emekli ikramiyesi Ramazan ve Kurban'da birer defa olmak üzere yılda iki defa ödenecek.

ÖDEMELER NE DURUMDA

Kamuda 30 yıldan fazla hizmeti olmasına karşın ikramiyesini 30 yıl üzerinden alanlara ek ödemeler sürüyor. Geçen yıl başvurup ek ikramiyesini alanlara, varsa kalan ödemeleri bu aydan itibaren yapılacak. İkramiyenin 7 bin 500 liraya kadarlık kısmının başvurudan itibaren 3 ay içinde faiziyle takip eden yılın aynı ayında ödenmesi kararlaştırıldı.

Emekliye bayram ikramiyesi umudu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN