• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

yasası ikinci eli coşturdu

16 ve üzerindeki yaşta aracını hurdaya çıkaranlar, araç alırken 10 bin liraya kadar teşvik alabiliyor. Başkanı Demir, “Tasarının yasalaşmasıyla ikinci el piyasasında patlama yaşanıyor. Günde 500’den fazla işlem gerçekleştiriliyor” dedi

Hurda araç yasası ikinci eli coşturdu

29.03.2018, 00:00

16 yaş ve üzerindeki araçların hurdaya ayrılması halinde 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki getirilmesi, ikinci el otomobil piyasasında bayram havası yaşattı. Döviz yüksekliği nedeniyle sıfır kilometre araç alımından vazgeçen tüketiciler, elindeki 16 yaşından büyük aracı hurdaya çıkardığı takdirde yeniden ikinci el araç alırken devletten 10 bin TL destek alabiliyorlar. Şu anda noterlerde kuyrukların oluştuğunu ve 2 haftadır önemli cirolar yapıldığını kaydeden İzmir Otokent Başkanı Fevzi Demir, "İkinci el araç piyasası son yılların en hareketli dönemlerinden birini yaşıyor. Noterde kuyruklarda bekliyoruz. Günde 500'ün üzerinde işlem gerçekleştiriliyor" dedi. Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda 'torba tasarı' olarak bilinen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaşmış hurda araç teşvikine yönelik düzenleme de kabul edilmişti.

2019 SONUNA KADAR

Yasaya göre 2019 yılı sonuna kadar olmak üzere 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonları trafikten sildirirse ve bu trafikten sildirdiği aracını imha merkezlerine teslim ederse, bu şartla ihraç edilen veya imha edilen bu araç karşılığında yeni alacağı aynı cinsten araç için 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki getirilecek. Araç cinslerine göre veya araçların özelliklerine göre bu 10 bin liraya kadar olan ÖTV teşvikini farklılaştırma ve farklı belirleme konusunda da Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

KADİR KEMALOĞLU

Hurda araç yasası ikinci eli coşturdu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA