• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İTO seçimlerinde kıran kırana yarış

İTO seçimlerinde kıran kırana yarış

09.04.2018, 23:13

’nın meclis üyeleri ve komite seçimleri gerçekleşti. İTO Başkan adaylarından Özgener ve Demirtaş’ın karşı karşıya geldiği inşaat grubunda Özgener 1238 oy alırken Demirtaş 939 oyda kaldı. Otomotiv listesinde de Özgener ipi göğüsledi, içecek listesinden ise Demirtaş çıktı

İzmir Ticaret Odası seçimlerinin ilk aşaması olan meclis üyeleri ve komite seçimlerine binlerce kişi sandığa gitti. Özgener ve Demirtaş'ın karşı karşıya geldiği inşaat grubunda Özgener 1238 oy alırken Demirtaş 939 oy aldı. Otomotiv listesinde de Özgener ipi göğüsledi, içecek listesinden ise Demirtaş çıktı. Öte yandan Sağlık Komitesi'nde yarışan Veysi Kubba, Selim Amato'ya 6 fark atarak meclise girmeye hak kazandı. İTO Başkanlığı'nın üçüncü adayı Zeki Yöndem ise 21'inci komitedeki seçimi 3 oy farkla kaybederek Meclis'e giremedi. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ın yeniden aday olduğu seçimlerin ilk aşaması başladı. Gaziemir'deki Yeni Fuar Alanı'nda binlerce kişi sandığa gitti. Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanı, İzmirli İşadamı Mahmut Özgener'in başkan adayı olduğu seçimler kıyasıya rekabete sahne oldu. Fuarizmir'in yolunu tutan oda üyeleri, seçimin yapılacağı holün önünde ve Gaziemir yolunda yoğunluk oluşturdu.

LİSTELER NETLEŞTİ

Ticaret Odası seçimlerinde nefesler tutulurken, İTO Başkanı ve adayı Ekrem Demirtaş ve diğer aday Mahmut Özgener'in komite seçimlerinde aday oldukları listeler ve yer verdikleri isimler netleşti. Sandıkların kapanmasının ardından kullanılan oyların sayımına geçildi. İzmir Ticaret Odası (İZTO) seçimleri Fuar İzmir'de sabah saatlerinde start aldı. İlk aşama olarak komitelerin seçileceği sandık mesaisinde mevcut Başkan Ekrem Demirtaş ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) eski Başkanı Mahmut Özgener'in rekabeti öne çıkmış durumda.

ORTAK AKIL: SEÇİMİN BELİRLEYİCİSİ OLACAĞIZ

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Salih Özçiftçi, "Direk liste olarak girdiğimiz komite sayısı 18-20 arasında olabilir ama toplamda 47 komiteden meclise girmek için yarışıyoruz. Bu komitelerde ise 1 ya da 2 arkadaşımız meclise girmek için yarışıyor. Her şey akşam belli olacak. Şu an için bir başkan adayımız yok ama bunu bu akşam ya da yarın toplanıp ortak akılla açıklayacağız. Ancak seçimi kazanan ve meclise giren arkadaş sayımızla da her şey netleşecek. Şu an için herhangi bir adayla anlaşmayı ve birini desteklemeyi de düşünmüyoruz. Meclise 50 arkadaşımız girerse seçimin belirleyicisi olacağız. O zaman anlaşmak isteyebilirler ama bu konuda ortak kararımız yok. Meclise kaç arkadaşımızın gireceği konusunda ise şu an için sayı veremiyorum. Bunun dışında seçime maalesef katılım çok düşük. 41 bin civarında oy kullanacak üyemiz var ama 5 kilometre uzunluğunda trafik var. Trafik yoğunluğu nedeniyle katılım sayısı çok aşağılarda kalacak" dedi.

DEMİRTAŞ: DAVUL ZURNA ÇALMIŞLARDI

Seçim çok büyük baskılar altında gerçekleşti. Şu ana kadar üzücü bir olay olmaması sevindirici. Kendi gurubumdan komite seçimlerini kazandım. Diğer arkadaşlarımın seçim sonuçlarını inceliyorum, yine zaferle çıkacağımızdan eminim. Sonuçtan endişe duymuyorum. Geçmiş seçimlerde de böyle davullar zurnalar çalmışlardı. Ama sonuç ortada, bu seçimin sonucunu 175 kişi belirleyecektir.

ÖZGENER: DEĞİŞİM TÜM KOMİTELERDE

Sandıkların açılmasının ardından gazetecilere açıklama yapan İZTO Başkan adayı Mahmut Özgener, "Çok çalıştık, çok doğru bir sloganla değişim ihtiyacını hissederek yola çıktık. Necip Nasır'a 'baba' diyorum, ben kendisine çok teşekkür ediyorum. İlk günden beri bana çok büyük destek verdi. Oda konusundaki bütün paylaşımlarını iletti. Onun da arzuladığımızın karşılığını aldık. Ben bugün şundan dolayı çok mutluyum. Değişim isteği sadece benim yarışa girdiğim iki komitede, yani inşaat ve ulaşım araçlarında değil birçok komitede yaşandı. Demek ki doğru şeyler yaptık. Şimdi bize düşen sorumluluk, bu beklentileri karşılamak. Bu yarış daha bitmedi, ben daha başkan seçilmedim. Ben şu an sadece bir meclis üyesi oldum. İnşallah cumartesi günü başkanlık adaylığımda da arzuladığımız neticeyi alır, sonrasında tüm görüşlerimizi sizlerle paylaşırız" diye konuştu.

TUĞÇE VURAL

İTO seçimlerinde kıran kırana yarış haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN