• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bakanlığı, sözde çevrecilerle mücadelede

Enerji Bakanlığı, sözde çevrecilerle mücadelede

11.04.2018, 23:25

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yerli ve milli enerji atılımıyla Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını sonlandırmak için bir yandan milli enerji seferberliği başlatırken, bir yandan da yerli enerjinin aktörleri çevreci kisvesi altında yatırımlara engel olmaya çalışan gruplarla mücadele ediyor. Yerelde HDP, CHP, TMMOB, DİSK, KESK, TTB gibi siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği bu sözde çevreci yapılanmalar tüm dünyanın çevreci enerji olarak kabul ettiği rüzgardan hidroelektriğe, jeotermalden katı atık yakma tesislerine kadar her türlü enerji üretimine karşı eylem gerçekleştiriyor. Hükümet, Türkiye'nin yerli ve milli enerji ile donatılarak dışa bağımlılığının sona ermesi için büyük bir seferberlik başlatırken, içerdeki bazı gruplar da çevreci kisvesi altında yapılması planlanan her türlü yatırıma karşı eylem yapıyor.

YATIRIMLARA KARŞILAR

Daha önce 3. Havalimanı, 3. Köprü ve şimdi de Türkiye'nin bölgesindeki stratejik üstünlüğünü artıracak Kanal İstanbul ve Akkuyu Nükleer Santrali gibi devasa projelerin hepsine karşı çıkarak, yatırımların bulunduğu bölgedeki halkı galeyana getirmeye çalışan bu grupların sosyal medya hesapları incelendiğinde bazı ilişkiler de gözler önüne seriliyor. AK Parti karşıtlığıyla birlikte referandumda hayır kampanyası yürüten, ortak açıklamalarında HDP, CHP, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB gibi siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının adına yer veren sözde çevrecilerin her türlü enerji yatırımına karşı olduğu da görülüyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, bu grupların ÇED ya da kamu kurumlarına yaptıkları itirazlarla rüzgar santrali yatırımlarını 6 ay kadar süreyle engelleyebildiklerini belirtti. Grupların yatırım bölgesinde manipülasyon yaparak halkı galeyana getirdiklerini anlatan Ataseven, "Bu gruplar anlamadan etmeden HES'e RES'e GES'e her şeye karşılar. Sözde çevreciler işi saldırı boyutuna dahi vardırabiliyorlar" diye konuştu.

KADROLU EYLEMCİLER VAR

Sektörde ki derneklerin başkanları görüşlerini şöyle dile getirdi:

Kömür Üreticileri Derneği (Kömür-Der) Başkanı Muzaffer Polat: Türkiye'de kadrolu eylemciler var. Laf olsun diye kurulmuş çevre dernekleri var. Kim nereye çivi çakmak istese eylem yapıyor, taciz ediyorlar. Valiliklerin bunları takip edip bu tip kişilere bir yaptırım getirmeleri lazım.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk: Özellikle Ege'de ÇED dosyalarını takip ederek sürekli bunlara itiraz eden bir emekli grubu bulunuyor. Bunların işleri güçleri ÇED'leri takip edip halkı galeyana getirmek. Sorsanız jeotermali bilmezler.

BARIŞ ŞİMŞEK

Enerji Bakanlığı, sözde çevrecilerle mücadelede haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN