• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aracını modifiye eden sonucuna katlanacak

Aracını modifiye eden sonucuna katlanacak

13.04.2018, 23:35

Otomobillerini modifiye edenler Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Tasarısı uyarınca imalatçı olarak kabul edilecek. Araç üzerinde yaptıkları düzenleme ve değişikliklerden kaynaklanan kazaların bedelini kendileri ödeyecekler

Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Tasarısı ile motorlu araçları modifiye edenler imalatçı olarak kabul edilecek, üründen kaynaklı ölüm ve yaralanma durumunda zarar görene tazminat ödeyecek. Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Meclis'te konuyla ilgili bakanlık temsilcilerinden oluşan komisyona, Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu Tasarısı'ndaki düzenlemeler hakkında sunum yaptı.

SORUMLUSU MUHATAP

Şenel'in sunumuna göre, motorlu araçları modifiye edenler de imalatçılarla aynı sorumluluğa sahip olacak. İmalatçı ya da ithalatçı, üründen kaynaklı ölüm ve yaralanma olması veya başka bir ürüne zarar verilmesi durumunda, bundan zarar görene tazminat ödeyecek. Tasarıyla, güvensiz ürünün imalatçısına ulaşılması, asıl sorumlunun muhatap alınması amaçlanıyor. Buna göre, imalatçı ve ithalatçının isim, unvan veya markaları ve açık adresleri ürünün ya da ambalajının üzerinde yer alacak. Dağıtıcı; imalatçı, ithalatçı veya malı tedarik ettiği kişinin isim ve irtibat bilgilerini bildirmezse imalatçı kabul edilecek. Her türlü uygunluk işareti ve belgesi ile test raporlarının gerçeğe aykırı şekilde düzenlenmesi, kullanılması, tahrif ve taklit edilmesi yasak olacak. Tasarıyla, iktisadi işletmeciye, risk ve önlemleri, hakkaniyetli ve etkili olacak şekilde duyurması zorunluluğu getiriliyor.
Güvensiz ürünlerde kamuoyu daha gerçek anlamda bilgilendirilecek.

Aracını modifiye eden sonucuna katlanacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN