• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Hükümet ‘kacak yapı’ kavgasına son verecek

Devletle ihtilaflı 16 milyon bağımsız birimin tapu sorununu çözecek çalışma başlatıldı. Yapıların yüzde 60’ını oluşturan konut ve dükkan gibi taşınmazların imar tapusu yerine yalnızca arsa payı tapusu olması nedeniyle yaşanan kaçak yapı sorunu böylece aşılacak

Hükümet ‘kacak yapı’ kavgasına son verecek

23.04.2018, 00:00

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, hazırladıkları Yapı Kayıt Belgesi çalışmasının Türkiye'de yaklaşık 25-26 milyon civarında bağımsız birimin yüzde 60'ını ilgilendirdiğini belirterek, "Vatandaşlar bu yapılarını bize bildirdikten sonra belli bir ücreti ödeyecek ve kayıt altına alınacak.
Cüzi bir ücret olacak. Kayıt altına alınmasıyla artık devlet ve vatandaşın kavgası bitecek" dedi. Özhaseki artık kentsel dönüşüm için yüzde 100 yerli malzeme kullanılan belediyelere de yüzde 0 faizli kredi vereceklerini açıkladı.

6 AYDIR TARTIŞILIYOR

Kentsel Dönüşüm Yasası ile ilgili konuşan Özhaseki, birkaç maddelik bir çalışma hazırladıklarını ve bunun bir hafta gibi kısa bir sürede Meclis'e gelebileceğini anlattı. Şu anda 13 milyon bağımsız birimin devletle ihtilaflı olduğunu kaydeden Özhaseki, "Vatandaş nezdinde bu konu 6 aydır bu tartışılıyor. Çünkü 6 aydır biz çalıştığımız için bu dışarıya yansıdığından dolayı çok söylenmeye başladı. En son 2 haftadır da Kemal Kılıçdaroğlu bu çalışmayı ya bilerek veya bilmeyerek Pendik ile ilgili 'tapularınızı vereceğiz' diye konuşuyor. Şimdi Türkiye'de 25-26 milyon civarında bağımsız birimin yüzde 60'ının devletle ihtilaflı olduğu bir ortamdayız" dedi.

İZMİR'DE YÜZDE 62'Sİ KAÇAK

İmara aykırılıklar, işgaller olduğunu ifade eden Özhaseki, "Devletle ihtilaflı çözüm bekleyen yerler var. Mahkemelerde sürünen yerler var. Bu ülkede yüzde 60 mülk sahibi devletle ihtilaflıysa buna bir çözüm getirmemiz lazım. İmara aykırılıktan bahsettiğimizde 'Mevzuat uygulansın' diyorsanız 2 tane kanuni mevzuat var. Para cezası yazacaksınız veya yıkacaksınız. Bunu da belediyeler yapacak. Hangi belediye yapıyor? AK Partili mi CHP'li belediyeler mi? Hiçbirisi yapamıyor. İzmir'in yüzde 62'si, Sarıyer ve Üsküdar gibi ilçelerde ise yapıların yüzde 80'i kaçak" ifadelerini kullandı.

BARIŞ SAĞLANACAK

Konu hakkındaki zarar hakkında da bilgi veren Özhaseki, "Belediye üstte oturan 10 daireden vergi alamıyor, emlak vergisini arsadan alıyor.
Bunu tescillese, başına bela. Maliye aynı şekilde. İçinde oturan vatandaş kat mülkiyetine geçememiş, elinde bir tapusu yok" dedi.
Kanunun su, gaz, kanal gibi bağlantıların da yapılamayacağını öngördüğünü ifade eden Özhaseki, "Bağlanmayan ev göstersinler bana. O da yok.
O zaman bunları kayıt altına alıp, en azından çürük olmayanlara yeni imara geçirecek kadar izin vermek lazım. O belge kavgayı bitirecek, barış getirecek" dedi.

Hükümet ‘kacak yapı’ kavgasına son verecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA