• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

yasası değişiyor

Kentsel dönüşüm yasası değişiyor

26.04.2018, 00:00

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm yasasını sil baştan yenileyecek. Önümüzdeki aylarda TBMM'ye gelmesi beklenen değişikliklerle dönüşüm daha da kolaylaşacak. Yasayla bir binanın dönüşüme girmesi için aranan hak sahiplerinin yüzde 65'inin onayı şartı yüzde 51'e çekilecek.
Bunun yanı sıra belediyede park yeri görünen alanların daha sonra konuta çevrilmesi kişilerin isteğine bırakılacak. Ayrıca özel izinlerle gökdelen dikme devri de bitecek. Hazırlanan tasarı ile dönüşümün hızlanması için yaşanan sorunların aşılması planlanıyor.

KOLAY DÖNÜŞÜM

Tasarı da öne çıkan değişiklerden biri ile binaların dönüşüme girmesi de kolaylaştırılıyor. Daha önceden birçok çürük bina yüzde 35'lik hak sahibi karşı çıkması sebebiyle dönüşüme alınamıyordu. Değişiklikle bu durumdaki binlerce yapı da dönüşüme sokulmuş olacak.

Kentsel dönüşüm yasası değişiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA