• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

150 milyar liralık barış

150 milyar liralık barış

05.05.2018, 00:09 Güncelleme Tarihi: 05.05.2018,00:12

Meclis’te görüşmeleri süren barış düzenlemesi ile 15 milyonu aşkın konut ve işyerinin imar ve ruhsat sorunu çözülecek. Yapıların cezaları silinecek, yıkım kararları iptal edilecek. Bu sayede ekonomiye 150 milyar liralık katkı sağlanacak

KADİR KEMALOĞLU

İmar barışı düzenlemesi milyonlarca kişiyi heyecanlandırdı.
15 milyonu aşkın konut ve işyerinin imar ve ruhsat sorununu çözüme kavuşturacak imar barışı tasarısı Meclis komisyonunda kabul edildi.

KAYIT ALTINA ALINACAK

Haftaya kısa sürede yasalaşması beklenen düzenlemeden elde edilecek gelir, Türkiye'deki 7 milyonu aşkın riskli yapının dönüşümünde kullanılacak.
Komisyonda imar barışının yanı sıra "vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramları öncesi ikramiye ödenmesi, yaşlılık aylığının 500 liraya çıkarılması, genç girişimcilere Bağ- Kur desteği, üniversitelerden kaydı silinenlere af" gibi düzenlemeler de kabul edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlar Kurulu'nda kabul edilen 'imar barışı' düzenlemesiyle, ruhsatsız ve kaçak yapıların kayıt altına alınacağını söyledi. Özhaseki, Türkiye'de yaklaşık 26 milyon bağımsız birimin olduğunu ve bu birimlerin yüzde 60'a yakınında imara aykırılık olduğunu ifade etti.
Düzenlemeyle birlikte vatandaşın devletle helalleşeceğini kaydeden Bakan Özhaseki, 'imar barışı'ndan yararlanmak isteyenlerin başvurularıyla elde edilecek gelirin kentsel dönüşüm için kullanılacağını anlattı.
Özhaseki, "Hükümet, kentsel dönüşüm projelerine sağlanacak sıfır faizli kredi imkanıyla senede 500 bin bağımsız birimin yenilenmesini hedefliyor. 500 bin birimin yeniden yapılması, piyasaya 150 milyar lira civarında para girmesi demek" diye konuştu.

31 ARALIK 2017 ÖNCESİ

Tasarı, imar barışına ilişkin düzenlemeleri içeriyor. Buna göre, afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız; ruhsat ve eklerine veya imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınması, dönüşüm projelerine finansman sağlanarak dönüşümün daha hızlı ve etkin yapılması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce inşa edilen yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara 31 Aralık 2018'e kadar başvurulması ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilebilecek.
Yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu, diğer hususlar Bakanlıkça hazırlanan Yapı Kayıt Sistemi'ne, yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

YÜZDE 3 KAYIT BEDELİ

Yapılan tespit sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 olarak alınacak kayıt bedeli, başvuru sahibi tarafından genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında kullanılmak üzere kaydedilen gelirler karşılığı Bakanlık bütçesine ödenek eklemeye Maliye Bakanı yetkili olacak. Bu ödenek dönüşüm projeleri özel hesabına aktarılarak kullanılacak. Bakanlar Kurulu, kayıt bedeline ilişkin oranı iki katına kadar artırmaya, yarısına kadar azaltmaya, ayrıca bölgelere göre kademelendirmeye ve başvuru süresini bir yıla kadar uzatmaya yetkili olacak.

İSTANBUL BOĞAZI'NDA VE TARİHİ YARIMADA'DA UYGULANMAYACAK

TBMM Plan Bütçe Komisyonu, imar barışını da içeren kanun tasarısını değiştirerek kabul etti. Buna göre;
"imar barışı" düzenlemesi, İstanbul Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi ile Tarihi Yarımada içindeki bazı alanlarda uygulanmayacak. Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanun Tasarısı'ının gündüz yapılan görüşmelerinde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar affından Boğaz'ın muaf olmasından yana olduğunu söylemişti. Konuyu komisyonun takdirine bıraktığını dile getiren Özhaseki, "Boğaz'ın ön bölümünde yer alanlar muaf olsun. Çünkü ikinci bir Boğaz yok. O Boğaz'ın ön görümünde ne görülüyorsa o yapılsın ki oraya bu af maddesi gelmesin" talebinde bulundu.

150 milyar liralık barış haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN