• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Emekliye hem hem de ikramiye!

Emekliye hem zam hem de ikramiye!

12.05.2018, 11:19 Güncelleme Tarihi: 12.05.2018,11:22

Milyonlarca emeklinin beklediği son dakika müjde haberi geldi. Temmuz zammı ile birlikte emekliye hem hem ikramiye birlikte gelecek. Uzmanlar ilk 4 aylık enflasyonun hesaplanması ile birlikte 4.69 olarak görülen ve Bağ- Kur emeklilerinin zam tahminini yükseltti. İlk 6 aylık enflasyon değerlerinin yüzde 5.5’a çıkması durumunda enflasyon farkı 1.5’u bulacak. İşte emeklinin beklediği zam haberlerinin detayları…

Türkiye'de 12 milyon emeklinin beklediği zam müjdesi geldi. Emekli maaşına yapılacak zam konusu emekliler tarafından en çok aratılan konuların başında geliyor. Emekliye bu yaz hem zam hem ikramiye birlikte verilecek. Bu sayede emeklilerin yüzü de gülecek. 2018'in ilk 4 aylık enflasyon değerlerine göre 4.69 oranında seyreden emekli zam oranı, uzmanların tahminine göre son 2 aylık enflasyon detayları ile birlikte yüzde 5.5 oranına çıkması bekleniyor. Milyonlarca emeklinin bu gelişmelerle birlikte yüzü gülecek. Öte yandan emekliye bu yaz çifte ikramiye verilecek. İlk ikramiyeyi bu ayın sonunda alacak olan emekliler diğer ikramiyeyi ise Ağustos ayında alacak. Emekli ikramiyeleri 1000'er liradan iki sefer verilecek.

Emeklilerin Temmuz zammı yaklaşıyor. Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranını, memurların ve memur emeklilerinin de enflasyon farkını 2018'in ilk 6 aylık dönemine ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri belirleyecek. Ocak-Nisan enflasyonu belli oldu. 4 aylık enflasyon yüzde 4.69 çıktı. Bu veri; SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin Temmuz zammına ilişkin tahminleri yükseltirken, memur ve memur emeklilerine de enflasyon farkı çıkardı. Merkez Bankası 2018 enflasyon tahminini yüzde 7'den önce 7.9'a, ardından da 8.4'e çıkardı.

İlk 4 aylık enflasyon da yüzde 4.69 oldu. Mayıs enflasyonunda da Ramazan nedeniyle yapılabilecek gıda zamlarının belirleyici olacağını belirten uzmanlar, tüm veriler ışığında ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 5-5.5 aralığında gerçekleşebileceğini tahmin ediyor. Bu tahminlere göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 5-5.5 seviyesinde olacak, memurlar ve memur emeklileri de enflasyon farkı alacak. Memurların ve memur emeklilerinin Temmuz'da enflasyon farkı alabilmesi için ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 4'ü aşması gerekiyordu.

İlk 4 ayda bu oran aşıldı. Memurlara ve memur emeklilerine yüzde 0.69'luk fark oluştu. Mayıs ve Haziran enflasyonuna göre bu artabilecek ya da azalabilecek. Eğer ilk 6 aylık TÜFE yüzde 5 olarak gerçekleşirse, enflasyon farkı yüzde 1 olacak. Yılın ilk yarısında TÜFE'nin yüzde 5.5 çıkması halinde ise enflasyon farkı yüzde 1.5 olacak. Bu durumda memurlar ve memur emeklilerinin maaşına yüzde 1.5 fark yansıtılacak.

4 MİLYON PATRON OLACAK!

AK Parti ekonomi yönetimince hazırlanan 'Güçlü Ekonomi Güçlü Toplum' raporunda ekonomi paketinin gelir dağılımı, öğrenciden emekliye tüm kesimler üzerindeki etkileri ortaya konuldu.

Rapora göre; sayısı 4 milyonun üzerinde olan işgücüne katılmayan emeklilerin bir çoğu evden çıkacak, işgücü piyasasına katılacak, yeni işyeri kurma planlarını harekete geçirebilecek ve kendi işyerini açıp istihdam yaratabilecek. İmar barışından yararlanan milyonlarca kişi rahatça kredi kullanabilecek, devlet de bu konutlardan vergi alabilecek.

Emekliye hem zam hem de ikramiye! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN