• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Akaryakıta zam gelirse düşürülecek

Akaryakıta zam gelirse ÖTV düşürülecek

17.05.2018, 08:46 Güncelleme Tarihi: 18.05.2018,00:18

Akaryakıtta düzenlemesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi. Buna göre benzin, LPG, motorin ve gazyağına, ÖTV tutarında gerçekleşen artış kadar indirim uygulanacak ve vatandaşlara zam olarak yansıtılmayacak

Hükümet dünya petrol fiyatları ve döviz kurlarına bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında yaşanan dalgalanmanın vatandaşa, sanayiciye, işletmelere yansımaması için önemli bir adım attı.
Petrol fiyatlarındaki artışın telafisi için benzinden alınan ÖTV'nin bir kısmından vazgeçildi. Benzin, LPG, motorin, gazyağının tabi olduğu ÖTV tutarında gerçekleşen artış kadar indirim yapılarak, zam şeklinde vatandaşa yansıması önlenecek. Akaryakıt ve LPG otogaz pompa satış fiyatları sabitlenirken, vergi tutarı 17 Mayıs'ta uygulanan tutarı geçemeyecek şekilde uygulanacak.

ÜCRETLERE STANDART

Akaryakıtta ÖTV düzenlemesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi. Böylece 'eşel mobil' sistemi de resmileşmiş oldu. EPDK tarafından ilan edilen benzin, motorinin tabi olduğu ÖTV artış tutarı kadar azaltılacak. Uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurlarına bağlı azalış durumunda ise ÖTV, dün itibariyle geçerli vergi tutarlarını geçmeyecek şekilde uygulanacak.
Akaryakıt ürünlerinin ithalat yoluyla temin edilmesi durumunda, ÖTV de yeni düzenleme esas alınarak belirlenecek. Yurt içi rafineri çıkış fiyatı bulunmayan malların ÖTV'si, EPDK tarafından belirlenen baz fiyatlar esas alınarak tespit edilecek.

BÜTÇEYE BİR YÜKÜ YOK

Son dönemde TL cinsi petrol fiyatlarında yaşanan artış sonrası ÖTV indirimi yapılması ve bu yükün bir miktarının bütçeye aktarılması gündeme gelmişti.
Ancak bu adımın yaklaşık 10 milyar liralık bir maliyet ortaya çıkarabileceği ifade edilmişti.
Dün atılan adımla bundan sonraki olası zamların bütçeye gelir katkısı iptal edilmiş oldu. Mevcut akaryakıt vergilerinde bir indirime gidilmediği için bütçeye yeni bir yük getirmeyecek.

PALANDÖKEN: ZAM KONUSU SONA ERDİ

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, düzenlemenin ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu belirterek, "Akaryakıtta zam konusu bitmiş oldu. Enflasyonda akaryakıt kaynaklı artış sona erecek. Türkiye ekonomisi bu düzenlemeden son derece olumlu etkilenecek. Biliyoruz ki benzin ve motorine zam geldiği zaman soframıza giren domatesten giydiğimiz gömleğe kadar her şeyin fiyatı artıyor. Enflasyonda akaryakıt kaynaklı artış sona erecek, fiyat istikrarı sağlanmış olacak" dedi.

TÜKETİCİ KORUMA ALTINA ALINACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Cemil Ertem, tüketicilerin korumaya alındığını belirterek, "ÖTV düzenlemesi bir nevi eşel-mobil sistemidir. Bu anlamda bütçe için ek bir yükü olmayacaktır. Nette kur ve petrol fiyatı yükselmeleri/ kur ve petrol fiyatı aşağıya gelmesi sıfır etkidir. Ancak petrol ve kur yükselmeleri karşısında tüketiciyi koruyacak, enflasyon beklentisini düşürecek" dedi.

ESNEK UYGULAMA HALKI RAHATLATACAK

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, vatandaşı zamlardan korumak adına atılmış çok önemli bir adım olduğunu belirterek, "Bu vergiden feragattir. Yapılan işleme kısaca esnek ÖTV hareketi diyebiliriz. ÖTV esnek hale gelmiş oldu" dedi.

Akaryakıta zam gelirse ÖTV düşürülecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN