• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Endüstri 4.0 tuzağına dikkat

Endüstri 4.0 tuzağına dikkat

24.05.2018, 23:28 Güncelleme Tarihi: 25.05.2018,09:27

TÜSİAD Başkanı Bilecik, dolardaki yükselişi Sanayi 4.0’a geçilmemesine bağlarken, Türk savunma sanayiine ’ları kazandıran Müdürü , Sanayi 4.0’ın “Batı’nın yeni sömürme biçimi” olduğunu söyledi

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, dalgalanan döviz kurlarıyla ilgili yaptığı konuşmada, "Sanayi 4.0 olmazsa dolar 4 olur demiştik. Dolar 4,50'yi geride bırakalı çok oldu. Maharetli arkadaşlarım bu konuda çok daha iyi bir slogan bulacaktır" dedi. Ancak Türkiye'de Bilecik gibi düşünmeyenler de var.

BAYRAKTAR AKSİNİ DÜŞÜNÜYOR

Endüstri 4.0'ı Türkiye'nin geleceği için büyük bir tehlike olarak görenler düşüncelerini açıklamıştı. Türk savunma sanayiine silahlı ve silahsız İHA'ları kazandıran Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Sanayi 4.0 için "Batı'nın yeni sömürme biçimi. Sanayi 4.0 sen yerlisini üretme bizde var tuzağıdır" dedi.
Teknik Müdür Bayraktar, Endüstri 4.0 ile Türk pazarının bağımlı hale geleceğini, şu ifadelerle anlattı: "Bize başkalarının açık pazarı olmamız ile neticelenecek ve teknolojik açıdan tümüyle dışa bağımlı hale getirecek Almanya'nın Endüstri 4.0'ı, Japonya'nın Toplum 5.0'ı, İngiltere'nin Katapult'u değil, Büyük Türkiye'nin 'Milli Teknoloji Hamlesi' gerek... Endüstri 4.0, Toplum 5.0 vb. gibi dışarıdan ithal kavramlar, birilerinin kendi markalarını pazarlaması, pazarı yönlendirmesi ve kontrol altına alması için empoze edilmektedir."

UÇAK PARÇASI YAPAMAZSIN

Bu tip ithal kavramların aslında ön hazırlık aşaması olduğunu, sonrasında yabancı standartlar ile tüm teknoloji tabanlı ürünlerin belirli kaynaklardan alınması zorunluluğu oluşturulduğunu ifade eden Bayraktar şunları söyledi: "Adım adım ele alalım nasıl bağımlılık oluşturulduğunu: Örneğin, bir uçak parçası üretmek için bilgisayar kontrollü bir makina alacaksınız. Alanın otoriteleri bu makinanın Endüstri 4.0 standartında olmasını şart koşar. Makinayı alıp fabrikanıza kurarsınız, ancak makina ağ üzerinden dış şebekelere bağlı durumda. Gün olur size derler ki, 'Bu makinayla uçak parçası yapamazsın, bu bizim şartlarımıza aykırı'. Bu durumda makinanızı ağ şebekesinden ayırmayı denersiniz ancak o durumda makina çalışamaz hale gelir, zira tüm veri tabloları ve ayarları bu ağa bağımlı olmayı zorunlu kılıyor ."

"YABANCILARDAN İZİN ALMAMIZ GEREKECEK"

Milli Teknoloji Hamlesi'nin önemine dikkat çeken Bayraktar şunları söyledi: "Yine mesela ülkemizden bir girişim yapay zekâya sahip akıllı araç teknolojisi geliştirmiş olsun. Bunun yurt dışına satışının yapılabilmesi için Endüstri 4.0 şemsiyesi altında yabancı otoritelerden izin alınması gerekecek. İşte bu nedenle sanayi ve teknolojik alt yapımızın dönüşümü ancak milli kavramlar üzerine inşa edilebilir. Ülkemizi teknoloji geliştirme anlamında muasır medeniyetlerin seviyesinin de ötesine taşıyacağına inandığımız bu dönüşüme, 'Milli Teknoloji Hamlesi' diyoruz."

Endüstri 4.0 tuzağına dikkat haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN