• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

20 milyon haneye atık geri kazanım makinesi

20 milyon haneye atık geri kazanım makinesi

06.06.2018, 23:05

’ın eşi ’ın himayesinde uygulanan ‘sıfır atık’ta ikinci aşama başlıyor. Emine Erdoğan, kompost gübre makinesinin evler için de üretilmesini tavsiye etti, Özhaseki de talimatı verdi

Atıkta ilan edilen seferberlik ve bir yıllık proje geçmişine rağmen elde edilen yüksek geri dönüştürme rakamları, çalışmalarda vites yükselttirdi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen 'sıfır atık'ta ikinci aşama başlıyor. Emine Erdoğan, Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki'ye 'atıkları geri dönüştürerek kompost gübre üreten yerli makinenin evler için de üretilmesini' tavsiye etti, Bakan da bakanlık yetkililerine gerekli talimatı verdi.

1 MİLYONDAN FAZLA İŞYERİ

Emine Erdoğan'ın "Atığı komposta dönüştüren makineler bir an önce evlere dağıtılsın. Ev hanımlarımızın ellerinde, rahat kullanacakları bir versiyonla üretilen bu makineler ile bu işi evlerde kökten çözeceğiz" sözleri üzerine harekete geçen Çevre Bakanlığı, ev tipi makineler için talimatı verdi.
Evdeki gıdadan, ağaç atığına kadar birçok atığı değerlendirip gübre olarak kazandıran makine, evlere göre kullanışlı ve küçük ebatlarda üretilecek.
Bakanlık tarafından 20 milyon haneye dağıtılması beklenen kompost makineleri ile ev hanımları kendi atığını evinde geri dönüşüme kazandıracak. Hatta atığından gübre elde edip, sebze, çiçek ve meyvelerinde de kullanabilecek.

EV HANIMLARINA ÖZEL

İlk aşamada 28 pilot belediyede kullanıma sokulan ve bir yıla kadar tüm belediyelerde kullanımı planlanan makineler, evlerin ardından iş yerlerinde de yaygınlaştırılacak. İlk etapta ticaret odasına kayıtlı bir milyondan fazla iş yeri ile birlikte zamanla özel şirketler de bu makineyi kullanacak.
Emine Erdoğan'ın, ev tipi olanlar için daha küçük ve kullanışlı olmalarını istediği makineler, ev hanımlarına özel üretilecek. Pratik ve biraz daha teknolojik olması planlanan makineler, evde küçük bir alanı kaplayan, hijyenik ve taşınabilir olacak. 20 milyon haneye belirli aralıklarla dağıtılacak.

TÜLAY CANBOLAT

20 milyon haneye atık geri kazanım makinesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN