• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

“Yılın ikinci yarısı enflasyon düşecek”

“Yılın ikinci yarısı enflasyon düşecek”

08.06.2018, 23:34

Başbakan Yardımcısı , enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacağını belirttiBaşbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacağını belirtti

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TRT Haber'e gündeme dair açıklamalarda bulundu. Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

DIŞA BAĞIMLILIK AZALDI

"Küresel krize, Orta Doğu'daki kaosa rağmen Türkiye ortalama yüzde 5.7 büyüdü. Avrupa ile arayı muazzam biçimde kapattık.

BETONA YATIRIMLA MI OLDU?

Bu Türkiye ekonomisini iyi okumadıklarından oldu. Bugün bütçede en büyük yatırımı eğitimde yapıyoruz. Hastaneler yapıyoruz. Türkiye helikopterini CHP döneminde mi üretti, AK Parti döneminde üretildi. Beton mu? Türkiye kendi uydusunu üretiyor. Türkiye hidroelektrik santrallarını ne zaman üretti?Savunma sanayisinde bugün Türkiye dışa bağımlılığını yüzde 75'ler civarından yüzde 40'ın altına düşürdü. Rakamlar ortada.
Bize inanmıyorlarsa IMF verileri ortada. Bizim 1 milyar dolar ve üzeri ihracat yaptığımız ürün sayısı 2002'de 8 civarında, bugün 30. En büyük harcama kalemi eğitim, ikincisi sağlıktır. Muhalefet oturup 15 yıldır ortaya güçlü, uygulanabilir alternatif bir vizyon koysalardı başarılı olurdu. Koyamayınca eleştirmek çok kolay. Petrol fiyatları tabii ki Venezuela, İran'a ilişkin kaygılardan kaynaklanıyor. Büyük ihtimalle 80 dolar zirve sayılabilir. Bunların etkileri sistemden çıkacak. Böyle durumda enflasyon yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacak. Enflasyonla mücadele önemlidir. Biz de bunu ciddiye alıyoruz.

CARİ FAZLAMIZ VAR

Cari açık altın ithalatından kaynaklandı. Bu geçici bir faktördür. Petrol ve altın hariç cari açığımız yok, cari fazlamız var. Ama reel dünyada altına da petrole de ödeme yapmamız lazım. Enerjide, sanayide dışa bağımlılığı azalttık, daha da azaltacağız. Konuşmasında Londra gezisine de değinen Mehmet Şimşek, "Londra'da hiç söz vermedik, endişeleri gidermeye yönelik para ve maliye politikalarına ilişkin gündemimizi, reformlarımızı anlattık" dedi.

LONDRA'DA SÖZ VERMEDİK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın düzenlediği toplantılarda faiz artışı sinyali verildiği belirtilmişti. Para politikasıyla ilgili endişelerin büyük ölçüde giderildiğini belirten Şimşek ise Londra'da yatırımcılarla yapılan toplantıların ardından kaynak akışının da başladığını söylemişti.

“Yılın ikinci yarısı enflasyon düşecek” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN