• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

133 yıllık eski günlerine döndü

133 yıllık Beşe Helva eski günlerine döndü

10.06.2018, 23:14 Güncelleme Tarihi: 11.06.2018,11:53

İzmirli genç girişimci , 2006 yılında kapanan asırlık aile mirası markasını annesi ve kardeşiyle birlikte eski başarılı günlerine döndürmenin sevincini yaşıyor. Beşe, yeni ürünlerle geleneksel helva lezzetini gelecek kuşaklara aktaracaklarını söyledi

FARK YARATANLAR - KADİR KEMALOĞLU

133 yıllık başarılarla dolu bir geçmişe sahip Beşe Helva, 1885 yılından 2006 yılına kadar Türkiye'nin sayılı markaları arasında yerini alarak hem üretim hem de ihracatta adını sektöre altın harflerle yazdırmıştı.
Ancak yönetimsel nedenlerle fabrika o yıl kapandı. Ancak Beşe Ailesinin son kuşak temsilcilerinden Efe Beşe için her şey bitmemişti. 2015 yılında babası Reha Beşe'nin yeniden fabrikayı canlandırma projesine çok sevinmişti. Ancak o amansız hastalık babasının bu projede yer almasını engelledi. Reha Beşe 2015 yılında yaşama veda etti. Efe Beşe, annesi ve kız kardeşiyle birlikte bu yola çıkma kararı aldı. Yeni bir üretim merkezi kuruldu.
Formül yeniden hazırlandı ve bu yılın başında İzmir'in tadını özlediği Beşe Helva yeniden raflarda yerini aldı.

DEDEMİ UNUTMAMIŞLAR

Beşe Helva Operasyon Müdürü Efe Beşe, henüz 22 yaşındayken babası Reha Beşe'nin bir anlamda vasiyetini yerine getirdiği için çok mutlu olduğunu belirterek "Bu marka yok olmamalıydı.
Babamın ömrü yetmedi. Ben, annem ve ablam el ele vererek 133 yıllık bu markanın yaşaması için gece gündüz demeden çalıştık. Babamın ve dedemin adının hala bir referans olduğunu gittiğimiz müşterilerimizle görüşmelerimizde anladık. Beşe Helva adını duyduklarında 'nerede kaldınız' diyerek bizlere ve markamıza sahip çıktılar. Şimdi hedef yeni ürünlerle geleneksel helva tadını geleceğe aktarmak" dedi.

ŞAİR EŞREF'TE ATÖLYE KURDU

Efe Beşe'nin aile büyükleri, helva üretimini 1885 yılında Manisa'da başlattı.
Beşe'nin dedesi Ziya Ahmet Manisalı, 1920'li yıllarda İzmir'e gelerek Alsancak'taki Şair Eşref Bulvarı üzerinde küçük bir atölye kurdu. Ardından Ziya Ahmet Manisalı'nın çocuklarından Mesuda Manisalı, Ömer Beşe ile evlenerek sektörde birlikte yol aldılar.
Ömer Beşe İzmir'de kendi adıyla helva üretimine devam etti. Dede Ömer Beşe İzmir Ticaret Borsası Başkanlığı ve belediye Başkan vekilliği görevlerinde de bulundu.
Efe Beşe, annesi Ayla Yıldız ve ablası Melisa Beşe ile el ele vererek Beşe Helva markasını yeniden hayata geçirdi.
Konya'da yaşayan eski usta 80'li yaşlardaki Kazım usta yeniden fabrikaya davet edildi. Beşe Helva bu yılın başında yeniden satışa sunuldu.

ÖNCELİĞİMİZ ÜRETİM VE DAHA ÇOK İSTİHDAM

Fabrikayı açarken dedelerinden gelen markayı yaşatmayı ve ülke ekonomisine üretim ve istihdam desteği sağlamayı planladıklarını belirten Beşe, "Yeni kuşaklar helvanın tadını bizimle keşfedecek. Klasik helvanın yanısıra inovatif yeni tasarımlı paketli ürünlerle sektörümüzde farklı bir boyuta geçmek istiyoruz" dedi.

HELVA PASTAMIZ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Yeniliklerle bu lezzeti geleceğe taşımak gerektiğini belirten Efe Beşe "Helva geleneksel bir lezzet ancak bunu yeni uygulamalarla ve yeni tadlarla geleceğe taşımak zorundayız. Bunun için özellikle Genel Müdürümüz Ayla Yıldız her gün farklı bir uygulama ile yeni tasarımlar ortaya çıkarıyor. En büyük yeniliğimiz helva pasta ile oldu. Annemin bu tasarımı çok büyük ilgi gördü. Lokum üretimimizin yatırımını ise yıl sonunda tamamlıyoruz" dedi.

133 yıllık Beşe Helva eski günlerine döndü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN