• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dünyanın yeni enerji üssü Türkiye

Dünyanın yeni enerji üssü Türkiye

13.06.2018, 23:12 Güncelleme Tarihi: 13.06.2018,23:14

Türkiye, projesi ile Ortadoğu’nun enerji üssü ve geçiş noktası olma yolunda bir adım daha attı. TANAP, Türk Akımı projesi, YEKA projeleri, petrol ve doğalgaz arama çalışmaları ve bor madeni projeleri ile Türkiye bölgenin enerji üssü olacak

KADİR KEMALOĞLU

Bölgesinde enerji üssü olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye, hem iç tüketim hem de Avrupa'nın enerji ihtiyacını karşılayabilecek konuma geliyor. Türkiye'de son 15 yılda hayata geçirilen enerji politikaları ve projelerle enerji alanında büyük gelişmeler yaşandı. Önümüzdeki 10 yılda ise enerji sektöründeki toplam yatırımın 110 milyar doları aşması bekleniyor.
Türkiye'de yeraltı zenginliklerinin henüz yüzde 30'u keşfedildi.

175 MİLYON KİLOMETRE

Türkiye'nin enerji ithalatı geçen yıla göre yüzde 28,2 azalarak 27 milyar 155 milyon dolara geriledi. Ulusal Madenlerde Rezerv ve Kaynak Raporlama Sistemi (UMREK) kurulum çalışmalarına başlandı.
TANAP, yıllık toplam kapasitesi 16 milyar metreküp olan proje ile 10 milyar metreküp doğalgazın Avrupa'ya, 6 milyar metreküpün ise Türkiye'ye taşınması hedefleniyor. Projede 175 milyon kilometre yol kat edildi, 131 bin adet 13 metre uzunluğunda boru kaynak yapıldı. İlk kaynağa başlanan tarihten itibaren bin 340 kilometrelik ilk bölüm 887 günde tamamlandı. İthal edilen doğalgazın %16'sı sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) olarak getiriliyor.
Türkiye, 85 milyon metreküp depolama ve günde azami 20 milyon metreküp sisteme gaz basma kapasiteli ilk yüzer LNG depolama ve yeniden gazlaştırma tesisini açtı. İkinci yüzer LNG tesisi çalışmaları da sürüyor. Yeni yatırımlarla sisteme verilebilen LNG kapasitesi günlük 107 milyon metreküpe çıkacak. Türkiye, petrol ve doğalgazda tedarikçi ülke çeşitliliğini artırmayı da planlıyor. Karadeniz'in altından geçecek iki boru hattı üzerinden Türkiye ve bölge için yıllık toplam 31.5 milyar metreküp doğalgaz temini planlanıyor.
Dünyanın en büyük off-shore (deniz üstü) rüzgar YEKA projesi olma özelliğini taşıyacak proje için Saros, Kıyıköy ve Gelibolu aday bölgeleri seçilirken, bu alanlar güneşte Hatay-Erzin, Niğde-Bor ve Şanlıurfa-Viranşehir oldu. Son 14 yılda enerji üretiminde 75 milyar dolar yatırım yapıldı. Türkiye elektrik iletim ve dağıtım şebeke uzunluğu bakımından dünyada 5, Avrupa'da ise 3. sırada yer alıyor. 2016 yılında %68'i yerli olmak üzere 158 yeni elektrik santrali açıldı.

YENİ PROJELER YOLDA

Öte yandan 15 milyar tonluk yerli kömürle Türkiye önemli bir termik santral potansiyeline sahip olduğu belirtildi. Akdeniz'de sondaj yapılacak noktalar belirlendiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Kara ve derin sondajcılığında önemli çalışmalar yaptık. Agresif biçimde arama ve sondaj çalışması başlattık. Önce Akdeniz'de ardından Karadeniz'de çalışmalar devam edecek" diye konuştu.

BOR MADENİNDE YENİ DÖNEM

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak duyurusunu yaptığı Yeni Bor Stratejisi'ni açıkladı. Dünya bor madeni rezervinin yüzde 72'sini barındıran Türkiye, ürettiği bor madenini hammadde olarak, toz haline dönüştürerek ya da düşük teknolojili ürün olarak ihraç ediyor. Borun yüksek teknolojili ürüne dönüştürülmesi için ve daha fazla gelir elde edilmesi için Yeni Bor Stratejisi hayata geçiriliyor. Bu kapsamda ileri teknoloji üretim tekniklerinin Türkiye'ye transfer edilmesi için Çinli firma ile işbirliği yapılacak.
Eti Maden ile Çinli Dalian Jinma şirketi, Balıkesir'de bor karbür tesisi kuracak.

Dünyanın yeni enerji üssü Türkiye haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN