• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Enerji gençlere emanet

Enerji gençlere emanet

14.06.2018, 23:40

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın enerji alanında kalifiye iş gücü yaratmak için geçtiğimiz yıl başlattığı projede ikinci aşamaya geçiliyor. Bakanlık bu yıl da dünya sıralamasında ilk 500'e girmiş seçkin üniversitelerde lisansüstü eğitim görmek için 218 öğrenciyi yurtdışına gönderecek.

Bakan Albayrak'ın önem verdiği en önemli konulardan biri olan enerji alanında kalifiye insan kaynağı yetiştirilmesi konusunda ilk adım 2017 yılında atılmıştı. Bu kapsamda Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nda (TAEK) görev yapmak üzere 132 öğrencinin burslu olarak yurt dışına lisans üstü eğitime gönderilmesine karar verilmişti.

Bakan Albayrak, programla ilgili Türkiye'de enerji alanında yetişmiş insan kaynağına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de, önümüzdeki dönemde nükleer enerji mühendisliği, nükleer tıp, maden mühendisliği, jeofizik, jeokimya mühendisliği, yenilenebilir kaynaklarla ilgili meslekler popüler meslekler olacak. Burada, çok daha kalifiye insan kaynağı yetişmesi için adımlar atıyoruz. İnsan kaynağı noktasında küresel rekabet edebilecek yetişkinlik için iş birliğine ihtiyacımız var" demişti.

BARIŞ ŞİMŞEK

Enerji gençlere emanet haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN