• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sanayi mega bölgelerle sıçrama yapacak

Sanayi mega bölgelerle sıçrama yapacak

18.06.2018, 23:17

Türkiye sanayisi, yeni dönemde peş peşe kurulacak dev endüstri bölgeleriyle uçacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bursa mitinginde müjdesini verdiği Mega Endüstri Bölgeleri 100 bin kişiye daha yeni istihdam sağlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'da, "Bizim çok önemli bir projemiz var. Biz Türkiye'ye çok büyük sıçrama yaptıracak Mega Endüstri Bölgeleri kuruyoruz. 35 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.
140 katrilyonluk yatırımla istihdam 100 bin kişiye çıkacak" dedi.

BAKANLIK KARŞILAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 45 milyar liralık yatırımla faaliyete geçirilecek Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, Filyos Endüstri Bölgesi, Karasu Münferit Yatırım Yeri ve Trabzon Yatırım Adası gibi mega endüstri bölgeleri ile ilk etapta 35 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını belirtti. Söz konusu bölgeler büyük ölçekli ekonomiye geçişte önemli bir anahtar olacak. Bu kapsamda ülkenin 2023 hedeflerine hızla ulaşabilmesi için yüksek ve orta yüksek teknolojili ürünler üretilecek, büyük ölçekli yerli ve yabancı yatırımlar yer alacak, mega endüstri bölgeleri kurulacak. Endüstri bölgeleri kurulumunda etüt, plan ve proje, kamulaştırma, köprü, viyadük, sondaj, drenaj, deniz dolgusu, demiryolu bağlantısı, elektrik, doğalgaz, içme suyu, yağmur suyu, kanalizasyon, haberleşme ve yol şebekeleri ile atıksu arıtma tesisi giderleri bakanlık tarafından karşılanacak. Mega endüstri bölgeleri anonim şirket statüsündeki yönetici şirket tarafından yönetilecek ve işletilecek. Bu şirket, bölgede yatırım yapacak yerli ve yabancı yatırımcılar, kurum/ kuruluşlar, dernek, vakıf, oda, bankalar ve yerel yönetimlerin ortak olabildiği bir yapıda faaliyet gösterecek.

Sanayi mega bölgelerle sıçrama yapacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN