• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nin gurur günü

Türkiye’nin gurur günü

21.06.2018, 00:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün dünyanın en büyüğü olacak ’na iniş yapacak ve alanın ilk yolcusu olarak tarihe geçecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılın en uzun günü olan bugün dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk yolcusu olacak. Erdoğan, Gaziantep'te yapacağı mitingin ardından Yeni Havalimanı'na geçerek incelemelerde bulunacak. Erdoğan incelemelerinin ardından ise havalimanında düzenlenecek aHaber canlı yayın programına katılarak Türkiye'ye çağ atlatan günü aHaber ile taçlandıracak.

İNCELEME YAPACAK

Türkiye'nin vizyon projelerinden olan dünyanın en büyük havalimanında ilk deneme uçuşu bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek. İstanbul Yeni Havalimanı'nda ilerleme seviyesi yüzde 90.5'in üzerine çıkarken, havalimanının açılışı ise 29 Ekim 2018'de Erdoğan'ın katılımıyla yapılacak. Erdoğan bu akşam Yeni Havalimanı'na ilk resmi uçuşu gerçekleştirecek. Sessiz havalimanı konseptiyle hizmet verecek 150 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Yeni Havalimanı, İstanbul'da Karadeniz'in Avrupa yakasındaki Yeniköy ile Akpınar köyleri arasındaki alanda yükseliyor.

YENİ HAVALİMANI NEREDE

Türkiye'nin uluslararası havacılık pazarındaki rolünü daha da ileriye taşıyacak Yeni Havalimanı, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon metrekare alan üzerinde inşa edildi.

ATLANTA'YI GEÇECEK

Temel atma töreni 7 Haziran 2014'te yapılan üçüncü havalimanının yapımı 4 yıl sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Ekim 2018'de havaalanının açılacağını belirtti. Projenin bitişi ile üçüncü havalimanının, Atlanta Havalimanı'nı geçerek dünyanın en yüksek kapasiteli havalimanı olması bekleniyor. Yapılan kontrollerde alandaki sistemlerin düzgün çalıştığı ve pistin iniş ve kalkışlara uygun olduğu görüldü. Bu arada İstanbul Yeni Havalimanı'nın yüzde 90.5'i de tamamlandı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK TAŞINMASI

Atatürk Havalimanı, İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınacak ve böylece yeni meydanda havacılık faaliyetlerine başlanacak. Dünyanın en büyük havalimanı olduğu için bu taşınma da dünyanın en büyük taşınma işlemlerinden biri olacak. 30 Ekim 03.00'te taşınma sürecine başlanılacak ve 31 Ekim saat 23.55'te işlemler tamamlanacak.

SESSİZ HAVALİMANI

İstanbul Yeni Havalimanı "sessiz havalimanı" konseptiyle hizmet verecek. Bazı istisnalar dışında uçağa biniş kapısında anons yapılmayacak. Gidiş seferleri uçak kapısında anons başına en fazla 3 çağrı ile sınırlı olacak. İstanbul Yeni Havalimanı'na gelecek uçağın 20:15 sularında inişinin planlandığı belirtildi.

BİR YILDA 200 MİLYON YOLCU 300 DESTİNASYON

İstanbul Yeni Havalimanı'nın yapımı ve işletmesi 22 milyar 152 milyon euroya ihale edilerek, gelmiş geçmiş en büyük ihale olarak tarihe geçmişti. Havalimanı Kolin, Cengiz, Mapa, Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından yapıldı. 4 fazdan oluşacak inşaatın birinci fazı, 3 pist ve 90 milyon kapasitelik terminalin açılmasıyla 29 Ekim'de tamamlanacak. Tüm fazları tamamlandığında İstanbul Yeni Havalimanı, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 300'den fazla destinasyona uçuş imkanı sunacak.

EN İDEAL KONUMDA

3. Havalimanı konumu ile en ideal alan olma özelliğine sahip. Dev havaalanı Atatürk Havalimanına kuş uçuşu 35 kilometre uzaklıkta.

Türkiye’nin gurur günü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN