• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ekonomiye güven piyasalarda coşku

Ekonomiye güven piyasalarda coşku

25.06.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 25.06.2018,01:06

Türkiye dün yapılan tarihi seçimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la istikrarın sürdürülmesinden yana olduğunu bir kez daha gösterdi, “yerli ve milli ekonomi için yanındayız” dedi

Türkiye dün yapılan tarihi seçimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la büyük ekonomik hedeflere koşma konusundaki kararlılığını bir kez daha gösterdi. Büyük Türkiye'nin en büyük ilk 10 ekonomi içinde olma iddiasına desteğini açıkça ortaya koydu. Seçmen, "Kur ve faizdeki oyunların farkındayım.
Türkiye'ye yönelik kumpaslar kuruluyor, operasyonlar çekiliyor. Bunları sadece Erdoğan durdurabilir. Yerli ve milli ekonomi için var gücüyle mücadele eden Erdoğan'ın yanındayız" mesajı verdi. Seçmen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a verdiği yüzde 53'ün üzerindeki destekle istikrarın sürmesinin birinci önceliği olduğunu cümle aleme ilan etti.
Türkiye yönetim sisteminde yeni döneme geçerken ekonomide dev hedefler için engelleri de aştı.
Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimiyle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen yürürlüğe girdi. Darbeler ve krizler üreten parlamenter sistem tarihe karıştı.

YABANCI PAYI ARTTI

Yabancı yatırımcılar da Türkiye ekonomisine duydukları güveni seçim haftası İstanbul Borsası'nda yaptıkları alımlarla gözler önüne serdi. BIST 100 Endeksi hafta içerisinde test ettiği 92.268 seviyesinden 95.852'ye yükseldi. Değer artışı yüzde 1,39 oldu. 8 Haziran'da yüzde 63,40'a kadar gerileyen yabancı payı yüzde 63,83'e çıktı. 'Yabancı'lar endeks üzerinde ağırlığı yüksek hisselerde pozisyon aldı. Bu hisselerin başında Erdemir, Garanti Bankası, Tüpraş, Turkcell, Bim Mağazalar, İş Bankası (C), Aselsan, T. Halk Bankası ve Anadolu Efes geliyor.

BELİRSİZLİK KALKTI


Cumhurbaşkanlığı ve 27. dönem milletvekilliği seçimlerinden zaferle çıkan Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti ekonomi dünyası ve piyasalara da rahat bir nefes aldırdı. Şimdi gündem ekonomi olacak ve yatırımların önü açılacak. Türkiye'ye sermaye akışı hız kazanırken bürokrasideki engeller ortadan kalkacak.
Türkiye üzerindeki olumsuz algıların da ortadan kalkacağını belirten uzmanlar uluslararası piyasalarda da Türkiye'nin ağırlığının hissedileceğini ifade etti.
Uzmanlar borsanın yeniden ivme kazanacağını ve Türk lirasının değer kazanmaya başlayacağını belirttiler.

HANTALLIK SONA ERİYOR

Bürokraside hantallık bitecek. Kamudaki üst düzey yöneticiler, hükümet icraatlarının içinde faal olarak görev yapacaklar.
Mevcut uygulamada görevden alınan bir bürokrat daha alt kadroya atanamadığı için, devlette 'havuz, kızak, depo' kadro olarak bilinen müşavirlik kadrolarına atanıyordu. Bu müşavirlerin tamamı neredeyse hiçbir iş yapmadan maaş alıyorlardı. Yeni sistemde bu 'havuz' olmayacak. Müşavirse müşavirlik görevi yapacak. Her birim ve makam fonksiyonel çalışacak.

Ekonomiye güven piyasalarda coşku haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN