• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yeni dönemin parolası: Yatırım, , kalkınma

Yeni dönem stratejisinin ekonomi ayağı ve kalkınma üzerine temellendirilirken, yatırım alanlarının başında savunma ve enerji sektörleri yer alacak

Yeni dönemin parolası: Yatırım, istihdam, kalkınma

26.06.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 26.06.2018,00:15

Türkiye, 16 yıldır sürdürdüğü kesintisiz büyüme ve kalkınmayı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zaferle çıktığı 24 Haziran seçimlerinin ardından devam ettirecek. Yeni dönem stratejisinin ekonomi ayağı "Yatırım, istihdam, kalkınma" parolası üzerine temellendirirken, yatırım alanlarının başında savunma ve enerji sektörleri yer alacak. Yerli ve milli savunma teknolojileri kapsamında yeni dönemde Altay Milli Tankının seri üretimi yapılacağı gibi stratejik sınıf taarruzu insansız hava araçları da üretilecek. Yeni Havalimanı ile Çanakkale 1915 gibi mega projeler de tamamlanacak.

Öte yandan bu yıl Kanal İstanbul Projesi'nin ihalesi düzenlenerek ilk kazma vurulacak. Yeni dönemde de yerli ve milli şuurla hareket edilerek enerjiden savunmaya, ulaştırmadan haberleşmeye kadar birçok proje ile ülke kalkınmasına katkı sunulacak.

KANAL İSTANBUL:
Dünyanın en büyük projelerinden Kanal İstanbul'da ihale yıl sonu yapılacak.
Projede ilk kazma bu yıl vurulacak.
Proje ile 100 milyar dolarlık bir ekonomi yaratılması hedeflenirken yapay adalar, konutlar, limanlar ile İstanbul'un değerine değer katılacak

TANAP:
Azeri gazını Türkiye ve ardından da Avrupa'ya ulaştıracak olan TANAP'ın açılışı 5 devlet başkanının katılımıyla gerçekleşirken, projedeki ilk ticari gaz akışı da 30 Haziran'da başlayacak.
Türkiye'de kullanılan Rus gazının yerini de yavaş yavaş Azeri gazı alacak.

YERLİ OTOMOBİL:
Elektrikli olarak üretilecek Türkiye'nin yerli otomobil çalışmalarında 2019 yılında üretim yeri tamamlanacak.
Toplamda 5 model olarak üretilecek araçlar 2021'de yollarda olacak.

YENİ HAVALİMANI:
İlk fazı 29 Ekim'de açılacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk yolcusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmuştu. Dünyanın en büyük havalimanı 22 milyar Euro'ya inşa ediliyor.

ALTAY TANKI:
Altay Tankı'nın Milli Güç sistemi Ar-Ge aşaması tamamlanarak ürün haline getirilecek. Mini, Taktik ve Operatif sınıfında Ar-Ge aşamaları tamamlanarak seri üretime giren İHA ve SİHA'lar için merkezi komuta kontrol harekât merkezleri kurulacak.

İNSANSIZ UÇAKLAR:
Stratejik Sınıf Taarruzi İnsansız Hava Araçları üretilecek. Daha yüksek irtifada uzun süre uçuş yapabilen, milli AESA radarı ile donatılmış İHA Sistemi geliştirilecek.
Milli İnsansız Savaş Uçağı da 2023'e kadar geliştirilecek

UZAY AJANSI:
Uzay Ajansı bu yıl kuruluyor. Uydu haberleşme kapasitesi artırılacak. Türksat 5A'yı, 2021 yılında Türksat 5B'yi uzaya göndererek yeni Ku-Ban frekansını kullanan ilk 5 ülke arasına girilecek.

7.5 MİLYON KONUT:
Kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında 7,5 milyon birimin 15 yılda dönüştürülmesi hedefi doğrultusunda çalışmalar devam edecek.

ENERJİ ENVANTERİ:
Güneş, rüzgâr, jeotermal gibi yenilenebilir enerji alanında envanter yenilenecek.
Hidroelektrik kapasitesine de 10 bin MW'lık ekleme yapılacak.

ILISU BARAJI:
Türkiye'nin dördüncü büyük barajı olacak Ilısu Hidroelektrik Santrali'nde bu yıl su tutulmaya başlıyorTürkiye'nin en yüksek, dünyanın 3. yüksek barajı Artvin Yusufeli Barajı tamamlanacak.

FATİH GEMİSİ:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından tanıtılan Türkiye'nin ilk sondaj gemisi 'Fatih' Karadeniz'e uğurlandı. İkinci gemi ile çalışmalar hızlanacak. 2019 yılı sonuna kadar 6 milyon metrenin üzerinde maden arama sondajı yapılacak.

TÜRKİYE'Yİ ATAĞA GEÇİRECEK PROJELER:

Yeni Havalimanı, Çanakkale 1915 devam edecek
Kanal İstanbul için ilk kazma vurulacak
Uzay Ajansı kurulacak
Altay Milli Tankının seri üretimi yapılacak
Stratejik Sınıf Taarruzi İnsansız Hava Araçları üretilecek
Türkiye'nin 4. Büyük Barajı Ilısu'da bu yıl su tutulmaya başlıyor
Karadeniz'de arama yapacak ikinci sondaj gemisi alınacak
Yerli otomobil üretilecek
7.5 milyon konut dönüşecek
TANAP'tan Azeri gazı Türkiye'ye ulaşacak
Hidroelektrik üretimine10 bin mW'lık kapasite ekleniyor
Yerli kömürden yıllık 60 milyar kWh enerji üretilecek

'TÜRKİYE BÜYÜK HEDEFLERE YÜRÜYECEK'

İş dünyası temsilcileri, seçim sonuçlarının ekonomi dünyasına moral verdiğini belirterek, "Türkiye büyük hedeflere yürüyecek. Dünyada hak ettiği şekilde en büyük ekonomiler arasında yerini alacak" masajı verdi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak: Halkımız, güçlü bir yürütme için iradesini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için ortaya koyarken, Meclis'i de aynı yönde yapılandırarak istikrara tam not verdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan: 24 Haziran Seçimleri, güçlü Türkiye yolunda, bir duraktı ve bizler bu durağı sağ salim geçtik. Şimdi vakit, meselemiz Türkiye'dir diyerek ülkemiz için canla başla çalışma vaktidir.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener: Cumhurbaşkanımızı yeni dönemde Türk ekonomisinin dünyanın en büyük 10 ekonomiden birisi olacağını vurgulaması önemli. Meclis'teki uyum da ekonominin büyümesi adına olumlu sonuç doğuracaktır.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yön. Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar: Türkiye, son yıllarda üst üste içerde ve dışarda gördüğü hainlikler karşısında verdiği mücadele ile gücünü açıkça ortaya koymuştur. Şimdi seçim sonrası, sen ben değil biz olma ve çalışma zamanı.

İzmir Ticaret Borsası Yön. Kur. Başkanı Işınsu Kestelli: Türkiye'nin dünyada hak ettiği yeri alabilmesi için demokratik standartlarımızı yükseltmekten, ekonomide reformlara kadar dev adımları bir duygudaşlık tesis ederek birlikte atacağız.

ESİAD Başkanı Fadıl Sivri: Seçimlerin sonuçlanması ile birlikte demokratik standartları yükselten, ekonomide yatırım ortamına güven verici bir yaklaşımla yapısal sorunlara çözümler üretilen yeni bir dönem başladı.

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk: En büyük dileğimiz ulusal mutabakat döneminin başlatılmasıdır.
Sanayide, ihracatta, istihdamda, lojistikte doğru adımlar atıp yeni bir kalkınma hikâyesi yazmalıyız.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON ) İzmir Şube Başkanı Şerafettin Gücü: Belirsizlik ortamı kalktı, piyasalar rahatlayacak, ülke ekonomisi de canlanacak. Sonucun ülkemiz adına hayırlara vesile getirmesini temenni ediyor, yeni bir Türkiye'ye merhaba diyoruz.

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat: Vatandaş 16 yıldır elde edilen kazanımların devamı için yeniden düğmeye bastı. Yeni sistemin getireceği güçle, ekonomik ve siyasi istikrarın süreceğine inanıyorum.

MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü: Türkiye'de yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemde, iktidar ve muhalefet ekonomik, sosyal ve dış politika meselelerini sağduyulu bir şekilde ortak payda altında buluşarak çözmelidir.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan: Ülkemiz için çok daha parlak bir geleceği, elbirliğiyle inşa edeceğiz. İş dünyasına yönelik çalışmaların hayata geçirilmesini ve yatırımların artırılmasını bekliyoruz.

Yeni dönemin parolası: Yatırım, istihdam, kalkınma haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA