• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Emeklilerin gözü zammında

Emeklilerin gözü Temmuz zammında

28.06.2018, 00:09

Emekliler büyük bir heyecanla ’daki miktarını bekliyor. İlk altı aylık enflasyonun belirleyici olacağı zam oranının, uzmanların hesaplarına göre yüzde 7.27’yi bulması tahmin ediliyor

Türkiye'de 12.3 milyon emeklinin merakla beklediği son dakika zam haberi geldi.
Emekliler büyük bir heyecan içinde Temmuz ayında yapılacak zam miktarını beklemeye başladı.
İlk 6 aylık enflasyonun belirleyici olacağı SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zamları, memur emeklilerinin de alacağı zamda belirleyici olacak.

ENFLASYON FARKI ÖNEMLİ

Emeklilere yapılacak zam miktarı artık netleşmeye başladı. Temmuz ayında ilk zammını alacak olan emekliler için geri sayım başladı.
Türkiye'de tam 12.3 milyon emeklinin merak içinde beklediği Temmuz ayında yapılacak zam miktarı bir hafta sonra belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Temmuz'da açıklanacak olan enflasyon verilerinin etkili olacağı zam da maaşlar da yaşanacak artışı ortaya koyacak.

YÜKSEK ARTIŞ BEKLENTİSİ

İlk 6 aylık Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını, memur emeklilerinin ise yüzde 3.5'lik artışa ilaveten alacağı enflasyon farkını gösterecek.
İlk 6 aylık TÜFE verisinin yüzde 4'ü aşan kısmı ise memur emeklilerinin enflasyon farkı olacak. SSK ve Bağ- Kur emeklileri verilerin açıklanması ile birlikte zam oranlarını öğrenecek ve önümüzdeki seyreden ayda zamlı maaşlarına kavuşabilecekler.
Daha önce uzmanların yaptığı tahminler ve ilk 4 aylık enflasyon verileri ışığında zam miktarının yüzde 5 ila 5.5 civarında olması beklenirken, son yaşanan gelişmelerle birlikte emekli maaşına yapılacak zam miktarında da yüksek bir artış olması söz konusu. Ocak-Mayıs ayında gerçekleşen enflasyon neticesinde yüzde 6.39 olarak belirlenen enflasyon miktarında uzmanların yaptığı tahminler doğrultusunda Haziran ayı ile birlikte bu oranın yüzde 7.27'lere çıkması bekleniyor.

YÜZDE 7.27 ORANINDA

Haziran enflasyonuna göre bu oranlar artacak ya da azalacak. Merkez Bankası'nın son beklenti anketinde ise tahmini ilk 6 aylık enflasyonun yüzde 7.27 olarak gerçekleşebileceğini gösteriyor.
Merkez Bankası'nın beklenti anketinin gerçekleşmesi durumunda ise emeklilerin alacağı zam miktarı yüzde 7.27 olarak gerçekleşecek. Memur emeklilerinin Temmuz zammı da yüzde 3.27 enflasyon farkıyla yüzde 6.77'ye ulaşacak.

EK ÖDEME ARTACAK

Emekliler , her ay maaşıyla birlikte ek ödeme de alıyor. Ek ödeme maaşın yüzde 4'ü ya da yüzde 5'i oluyor.
Bin 18 liranın altındaki maaşlarda yüzde 5, üstündeki maaşlarda yüzde 4 oranında ek ödeme veriliyor. Temmuz'da maaşlar artacağından, ek ödemeler de yükselecek.

Emeklilerin gözü Temmuz zammında haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN