• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yeni dönemde istikrar aracı 'para' olacak

Yeni dönemde istikrar aracı 'para' olacak

28.06.2018, 23:51

Hükümet fiyat istikrarını destekleyecek, faizdeki maliyet baskısını azaltacak. Kurdan kaynaklanan oynaklıkların etkisini hafifletmek için, firmaların dövizi kontrol altında tutacağı teşvikler devreye girecek. Enflasyon düşürülecek

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte para politikasında yeni bir dönem başlıyor.
Hükümet fiyat istikararını destekleyerek, faizdeki maliyet baskısını azaltacak. Mali disiplin hükümetin bu dönemde de en önemli çıpası olacak.
Kur kaynaklı oynaklıkların makro finansal istikrara etkisini azaltmak için kamu da elini taşın altına koyacak. Kamunun yönetimindeki fiyatlar ve vergi oranları enflasyon tahminlerine uyumlu olacak.

DALGALI KURA DEVAM

Firmaların döviz kurunun etkin yönetileceği teşvik mekanizmaları devreye giriyor. Enflasyonda katılığa yol açan yapısal unsurlar da birer birer çözülecek.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın seçim zaferinin ardından gözler ekonomiye çevrildi. Yeni sistemde de enflasyon hedeflemesi, dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek.
Para politikası, maliye politikasıyla eşgüdümlü sürdürülecek.
Merkez Bankası'nın fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi esas alınacak.

TEK HESAPTA BİRLEŞECEK

MB özerk yapısını korurken, faiz politikasında belirleyici olan Para Politikası Kurulu'nun yapısı güçlendirilecek.
Kurul üretimden gelen isimlerle güçlendirilecek.
Mali disiplin ekonominin en önemli çıpası olmaya devam edecek.
Yeni dönemde kamu gelirlerinin yönetiminde etkinlik artırılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın ilk icraatı da kamunun nakit yönetiminde Tek Hazine Kurumlar Hesabı'nı oluşturmak olacak. Bu hesapla kamunun nakit kaynakları banka hesaplarında atıl olarak bekletilmeyecek, etkin kullanılabilecek. Böylece kamunun bankalardaki tüm gelirleri tek hesapta toplanarak bir elden yönetilecek.

REEL SEKTÖRE İMKAN

Bankacılıkta erişimi kısıtlı kesimler için yeni finans kaynakları devreye sokulacak.
Faizlerin oluşturduğu maliyet baskısına karşı da önlemler devreye girecek.
Finansal ürün çeşitliliği sağlanacak.
Reel sektörün elini rahatlatmaya dönük finansal destekler sürecek. Büyümeyi finanse edecek, finansal araç çeşitliliğini artıran bir mali piyasa oluşturulacak.
Reel sektörün sermaye piyasası araçlarından daha fazla yararlanması sağlanacak. İstanbul Tahkim Merkezi etkin hale getirilirken, yatırımlara uzun vadeli kredi desteği sağlayan kalkınma bankacılığı güçlenecek.

50 BİN TAŞINMAZ HALKA

Yeni dönemde satış, kira, irtifak hakkı ve yatırım, teşvik amaçlı oluşturulan Hazine Taşınmaz Portföyü genişletiliyor. Bu kapsamda yaklaşık 50 bin adet Hazine taşınmazı kısa sürede vatandaşlara arz edilecek. Merkez Bankası, finansal piyasaların etkin işleyişini sürdürmek, reel sektöre yeni imkanlar sunmak için alan çalışmalarına ağırlık verecek.

MİLLİ DERECELENDİRME

Finansal İstikrar Komitesi; sistemik risklerin belirlenmesi, izlenmesi ve etkin koordinasyonu için güçlenecek. Yerli ve faizsiz finans piyasasının derinleştirilmesi amacıyla Faizsiz Finans Kanunu çıkarılacak. Faizsiz Finans Standartları Kurulu kurulacak. Cumhurbaşkanı'nın büyük önem verdiği milli derecelendirme kuruluşu hem küçük işletmelerin hem de bankaların elini rahatlatacak. Ucuz finansman olanağı yaratırken, bankaların da borç maliyetini ciddi anlamda düşürecek.

Yeni dönemde istikrar aracı 'para' olacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN