• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

pazarlanan yazlıklara dikkat!

İnternetten pazarlanan yazlıklara dikkat!

02.07.2018, 23:01

Bugünlerde dolandırıcıların hedefinde yazlık kiralamak isteyen vatandaşlar var. İnternet ortamında pazarladıkları villalar için “kapora” aldıktan sonra sırra kadem basıyorlar. Uzmanlar, “Görmediğiniz ev için ödeme yapmayın” diye uyarıyor

İnternetten bir yazlık beğendiniz, kirası uygun geldi. Kişiyle irtibata geçtiniz, fiyatta anlaştınız ve kaporanızı yatırdınız... Kiraladığınız şahane villada geçireceğiniz tatilin hayaliyle yollara düştünüz ama o da ne? Ya öyle bir ev hiç yok, ya da mevcut evde ev sahipleri ya da başkaları oturuyor. Ortada artık ne yatırdığınız para var ne de bir muhatap... Çok geçmiş olsun, dolandırıldınız! Bu senaryo, yaz oylarında birçok kişinin başına geliyor. Yazın sahte emlakçıların mantar gibi çoğaldığını dile getiren uzmanlar, çok dikkatli olunması konusunda vatandaşı uyarıyor.

BELGESİNİ MUTLAKA SORUN

Yazlık kiralamak isteyen vatandaşların yapması gereken ilk iş, belge sormak. Yerleşik yeri olan ve vergi levhası olan bir kişiden ev kiralanmasını tavsiye eden uzmanlar, "İnternet ve sosyal medya kötü niyetli kişilerin mecrası haline geldi. Uzak durun. Hele hele ilk etapta 'Hemen ilk kirayı hesaba yatırın yoksa hakkınız yanar' şeklinde bir yaklaşım oluyorsa hemen vazgeçin. Anlaşmayı yüz yüze yapın" diyor.

MUHATAP BULAMAZSINIZ

Belge ve yüz yüze iletişim çok önemli, çünkü herhangi bir olumsuzlukta mağdur taraf hem muhatap bulamıyor hem de bu kişilere karşı hukuken bir yaptırımda bulunmak güçleşiyor. Özellikle sahil kesimlerinde kiraya verilen evlerin jandarmaya bildirme zorunluluğu olduğunu vurgulayan uzmanlar, bildirmeyenlerin bu anlamda da suç işlediğini kaydediyor. Bunların jandarma tarafından takibinin yapıldığını da hatırlatan uzmanlar, kiraya verilen konutlarda hırsızın da, kaçakların da kalabildiğini vurguluyor.

KADİR KEMALOĞLU

İnternetten pazarlanan yazlıklara dikkat! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN