• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yeni sistemde yatırımcı güvende

Yeni sistemde yatırımcı güvende

02.07.2018, 23:06

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile yatırımcının ‘güçlü ’ algısı yükseldi. Hükümet yatırımcıyı koruyacak düzenlemeye öncelik verirken, Merkez Bakası Başkanı Çetinkaya da yatırımcıları yeni icraatlar hakkında bilgilendirdi

Yeni hükümet sisteminin yaşama geçmesiyle yabancı yatırımcıların Türkiye algısı güçlendi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin ilk çalışması da yatırımcıyı korumaya alan 'güvence yasası' olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın, "Kim ne derse desin, yatırımlar 24 Haziran'dan sonra katlanarak ve güçlenerek büyümeye devam edecek" sözleri hızlı bir şekilde karşılık buldu. Türkiye'de seçim sonrası küresel yatırım algısı güçlenirken, yatırımcıların her açıdan hukuk karşısında güvende olacağı yasal düzenlemeler yolda.

İKİ AYAKLI EKONOMİ PROGRAMI

Seçimlerin ardından yatırımcılar ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın kapısını çaldı. Yatırımcıların en çok merak ettiği konu ise yeni ekonomi yönetiminde kimlerin yer alacağı, ofis ve kurulların nasıl işleyeceği oldu. Yeni sistemde kararların uygulanmasında isimlerden ziyade icraatların öne çıkacağı vurgulandı. Yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik atılacak adımlara ilişkin bilgi verilirken, yeni dönemde kısa ve uzun vadeli iki ayaklı ekonomi programının belirleneceğinin altı çizildi. Yatırımcılarla görüşmede en Merkez Bankası'nın bağımsızlığına vurgu yapılırken, para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlediği vurgulandı.

ATILACAK ADIMLAR

HER İLE DANIŞMAN: İllerde yatırımcıya sağlıklı bilgilendirme yapacak ve bürokratik işlemlerini kolaylaştıracak bir mekanizma olarak kurulan yatırım destek ofisleri güçlendirilecek.

FON AKTARIMI KOLAYLAŞIYOR: Kamu Özel İşbirliği yöntemiyle yapılanlar başta olmak üzere altyapı yatırımlarına sermaye piyasaları aracılığıyla fon aktarılmasına odaklanılacak. Finansal araç çeşitliliğinin artırılması ve kurumsal yatırımcılar aracılığıyla fon aktarımına öncelik verilecek.

YENİ NESİL SERBEST BÖLGELER: Yeni nesil ihtisas serbest bölgeleri kurulacak, yerli ve yabancı yatırımcılar için önemli avantajlar sunan serbest bölgelerimiz birer ticaret ve istihdam merkezleri haline getirilecek.

TEŞVİKLERDE YENİ DÖNEM: Devlet destekleri başvuru, izin ve teşvik belgesi gibi işlemlerin elektronik ortamda yapılması sağlanacak. Diğer yandan farklı teşvik programları sadeleştirilerek etkinliği artırılacak. Bu kapsamda sıfıra yakın maliyetle yatırım imkanı sunan teşvikler bölgesel, stratejik yatırımlar dikkate alınarak daha da güçlendirilecek.

YATIRIMCIYA HUKUKİ GÜVENCE: Cumhurbaşkanlığı öncülüğünde hayata geçen yeni sistemde yatırım ve yatırımcıların hukuk karşısındaki güvencesini artırmak için özel bir yasa hazırlanıyor. Buna göre yerli ve yabancı yatırımcının hukuki açıdan tek bir endişesi kalmayacak. Yeni sistem, Türkiye'ye gelecek sermayenin de güvencesi olacak. Bu yasal çalışmayı teşkilat şemasında önemli rol üstlenecek Yatırım Ofisi omuzlayacak.

HAZAL ATEŞ

Yeni sistemde yatırımcı güvende haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN