• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aliağa rüzgar kanadıyla uçacak

Aliağa rüzgar kanadıyla uçacak

03.07.2018, 22:57

Yenilenebilir ihalesinin galibi Siemens- Türkerler-, 50 milyon Euro’luk yatırımla rüzgar kanadı üretimini Aliağa’ya taşıyacak. Bir yılda bitirilecek projede edilecek

Yenilenebilir enerji ihalesini kazanan Siemens-Türkerler- Kalyon Konsorsiyumu, rüzgar kanadı üretimini Aliağa'da yapma kararı aldı. 50 milyon Euro'luk yatırımın bir yıl içinde bitirilmesi planlanırken, 200 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) Başkanı Haluk Tezcan, konsorsiyumun bu kararından son derece mutlu olduklarını Aliağa'ya Siemens gibi bir dev markayı getirmenin önemli olduğunu belirtti.

ALTYAPI HAZIRLIĞI

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesini 3.48 dolar/cent ile kazanan Siemens-Türkerler- Kalyon Konsorsiyumu ilk yatırımını Aliağa'ya yaptı. Yaklaşık 50 milyon Euro tutarındaki yatırımla rüzgar türbini kanadı üretecek konsorsiyum yeni fabrika için altyapı çalışmalarına başladı. Derebeton tarafından gerçekleştirilen altyapı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bir yıldan daha kısa sürede inşaatın tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.

ÇEKİM MERKEZİ OLUR

Aliağa bölgesinin rüzgar enerjisi ve ekipman üretimi konusunda bir üs haline gelmeye başladığını ifade eden Aliağa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Haluk Tezcan, "Siemens gibi bir devin bölgemizde olması öncelikle mutluluk verici. Son dönemde çok uluslu şirketlerin Türk ortaklarıyla birlikte bölgemizde yer alması Aliağa'yı bir çekim merkezi haline getirdi. Son yatırımla birlikte 28 yabancı şirket bölgemizde faaliyet gösteriyor.
Önümüzdeki süreçte yeni yatırımlarla Aliağa Organize Sanayi Bölgesi gücüne güç katacak" dedi.

11 KEZ MOLA ALDILAR

İlk aşamada 200 kişinin istihdamının hedeflendiği proje geçtiğimiz yıl Ağustos ayındaki ihaleyle start aldı. Açık eksiltme usulüne göre tam 30 tur gerçekleştirilen ihalede Çinli Mingyang ve İlk İnşaat'ın oluşturduğu konsorsiyum ihale boyunca 11 kez mola alırken, Siemens-Türkerler-Kalyon Enerji Konsorsiyumu hiç mola kullanmamıştı.

EN İYİ FİYATI VERDİ

Açık eksiltmenin 29'uncu turunda Siemens-Türkerler-Kalyon Enerji konsorsiyumunun kilovatsaat başına 3.49 dolar/cent teklif vermesinin ardından, Mingyang-İlk İnşaat Konsorsiyumu 30'uncu turda mola almış ve molanın ardından ihaleden çekildiğini açıklamıştı. Komisyon Başkanı Alpaslan Bayraktar, Siemens-Türkerler- Kalyon Enerji Konsorsiyumu'na son fiyatlarını sormuş ve Siemens- Türkerler-Kalyon Enerji Konsorsiyumu, kilovatsaat başına 3.48 dolar/cent fiyat vererek, ihalede en düşük teklifi veren konsorsiyum olmuştu.

RAKAMLARLA ALOSBİ

Toplam Alan 10 milyon metrekare Altyapı Yatırımı 200 milyon Euro Kimya Parseli 2 milyon m2 Asfalt Yol 43.000 metre 400 MVA Kurulu Güç Doğalgaz İstasyonu 150.000 m3/saat İstihdam 3.000 Kişi İhracat 123 milyon Euro

KADİR KEMALOĞLU

Aliağa rüzgar kanadıyla uçacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN