• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kredi kartında limit azaltma çilesine son

Kredi kartında limit azaltma çilesine son

06.07.2018, 23:18

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren, kredi kartlarında adeta bir eziyete dönüşen limit azaltma çilesi sona eriyor. BDDK bu konuda gelen şikayetler üzerine harekete geçti. Kurum, tüketicinin müşterisi olduğu kuruluştaki banka ve kredi kartında limiti düşürme hakkı olduğunu belirterek, yaptığı değişiklikle bankalar kar hamilinden 'limit azaltım' işlemlerinde açık beyan almayı zorunlu kıldı. Bankalar, kredi kartı limitlerinin azaltılmasına yönelik talebi en geç 7 gün içinde yerine getirmek zorunda olacak. Bu düzenlemeye uymayan kuruluşlara idari para cezası kesilecek.

TÜKETİCİ KORUNACAK

Türkiye'de 28 milyon vatandaşın 63 milyonun üzerinde kredi kartı bulunuyor. BDDK, banka ve kredi kartları yönetmeliğinde değişikliğe giderek kart sahiplerinin sözleşme değişikliğine ilişkin haklarında düzenleme yaptı. Dün itibariyle yürürlüğe giren yönetmeliğe, kart sahiplerinin haklarına 'kart limiti veya toplam kart limitini azaltmak' cümlesi de eklendi. Kart sahibinin, limiti azaltmak gibi iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetme hakkına sahip olduğunun altı çiziliyor. Kart iptali ya da limit düşürülmesi talebinin yedi gün içinde yerine getirilmesi zorunluluğu bulunuyor.

DENETLEMELER YAPILDI

Geçen yıl finansal tüketicilerin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na yaptıkları şikayet ve ihbarlar doğrultusunda yapılan denetimlerde, yaklaşık 2 milyon lira idari para cezası kesildi. Bireysel kredileri, banka ve kredi kartları, yardım ve kredi talepleri, mevduat-katılım fonu işlemleri, kredi mevduat hesabı işlemleri, ticari işlemler, alternatif dağıtım kanalları, sigorta işlemleri ve banka dışı kuruluşlara ilişkin şikayetler izledi. Limit azaltma konusunda bankaların zorluk çıkardığına ilişkin de çok sayıda başvuru geldi. Bu doğrultuda yeni düzenlemeye gidildi.

HAZAL ATEŞ

Kredi kartında limit azaltma çilesine son haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN