• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ekonomi tetikçileri seslerini kesti

Ekonomi tetikçileri seslerini kesti

09.07.2018, 00:00

Terör, ekonomik tetikçilik ve manipülasyonlarla seçim sürecinde arka arkaya olumsuz tablolar yaratmaya çalışarak Türkiye'yi kaosa sürüklemek isteyen başta Standart and Poor's, Moody's, Ficth, IMF, Dünya Bankası gibi kuruluşlar, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen herhangi bir açıklama yapmadılar. Yüzde 52.6'lık oranla seçilen güçlü hükümetin, arka arkaya hayata geçireceği dev projeleri, 45 milyon hedefini aşıp 50 milyona koşan turist sayısı, şer odaklarının sesini kesmeye yetti. Emekli ve memurun yüzü zam ve ikramiyelerle gülerken, ekonomik disiplinden taviz vermeden, kaynakları halkın yararına kullanan hükümet, istikrarın da devamlılığını sağladı.

KARAMSARLIK YARIŞI

Standart and Poor's, Moody's, Ficth ile borcumuz kalmayan IMF ve Dünya Bankası, genel seçim kararının alınmasıyla başlayan süreçte Türkiye'deki büyüme rakamlarını, artan ihracat ve yaklaşık 1.5 milyon kişinin istihdam edilmesini göz ardı ederek manüplatif açıklamalarla piyasaları olumsuz etkilemeye çalışmıştı. Bu kuruluşların, "Türkiye'de ekonomi çok ısındı, kriz yaklaştı, döviz daha fazla yükselecek, büyüme daha düşük olacak" şeklindeki provakatif açıklamaları her gün duyulmaya başladı. Olumsuz algı yaratan demeçleriyle adeta birbirleriyle yarıştılar. Bu açıklamalarla birlikte 4.92 TL'ye kadar yükselen dolar, 100 bin puanın altına gerileyen borsa, moralleri bozmadı. Üretim ve istihdam devam etti. Seçim sürecinde 7.4 büyüyen Türkiye, 160 milyar doları geçen ve her ay yaklaşık yüzde 10-15 arasında artan ihracat, istihdam seferberliği ile işe yerleştirilen 1.5 milyon kişi bu kuruluşların gündeminde olmadı. Türkiye'de kriz çığırtkanlığı yapmaya devam ettiler. Turizmde hedefler aşıldı. 45 milyon hedefinden 50 milyon hedefine koşan Türkiye'de 24 Haziran seçimlerinde yüzde 52.6 ile güçlü hükümet ve yeni sistem milletten onay aldı.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADILAR

Emekli yılda 2 ikramiyesine kavuştu. Gelir toplumun her kesimine eşit şekilde dağıtılmaya çalışıldı. Bunlar yapılırken bütçe disiplininden taviz verilmedi. Seçim sürecinde bunca olumlu gelişmeyi görmezden gelen ve açıklamalarıyla toplumu karamsarlığa iten, iş dünyasının motivasyonunu bozmaya çalışan bu kurumlar, 24 Haziran seçimlerinde sandıktan istikrarın çıkmasıyla büyük bir sessizliğe gömüldü.

BİR HÜKMÜ KALMAYACAK

Türkiye aleyhtarı açıklamalar yapmak için birbirleriyle yarışan bu kuruluşlar, 4.60 TL'nin altına düşen dolar, 100 bin puan sınırına yükselen borsa ve artan motivasyon karşısında ağır bir hezimete uğradılar. Ekonomi çevreleri ise önümüzdeki süreçte temeli atılacak ve hizmete girecek dev projeler ve yeni sistemle şahlanacak Türkiye'nin önünde, bu kurumların yapacağı hiçbir açıklamanın bir hükmü kalmayacağını vurguladılar.

KADİR KEMALOĞLU

Ekonomi tetikçileri seslerini kesti haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA