• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ekonominin çıpası mali disiplin olacak

Ekonominin çıpası mali disiplin olacak

10.07.2018, 00:01

Yeni sistemle yenilikçi para politikaları uygulanacak. Hükümet fiyat istikrarını destekleyen, faizde maliyet baskısını azaltan, büyümeyi finanse eden, reel ekonominin ihtiyacına yanıt veren kararlara imza atacak

HAZAL ATEŞ

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin resmi olarak yaşama geçmesiyle beraber maliye ve para politikalarında da yeni dönem başladı.
Mali piyasalar ve finansal hizmetler alanında dinamik, yenilikçi politikalar uygulanacak.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ekonomi Politikaları Kurulu ve Finans Ofisi güçlü bir uyum sergileyerek, fiyat istikrarını destekleyen, faizde maliyet baskısını azaltan, büyümeyi finanse eden, reel ekonominin ihtiyaçlarını karşılayan önemli kararlara imza atacak. Vergi oranları, kamu yönetimindeki fiyatların enflasyon tahminlerine uyumlu olması sağlanacak.

DESTEKLER SÜRECEK

Hükümetin 'yenilikçi mali piyasa' ajandasındaki önemli başlıklar şöyle:

KREDİ MUSLUKLARI AÇILACAK : Reel sektörün finansmanında sermaye piyasasından daha fazla yararlanması sağlanacak. Halka açılan şirketler desteklenecek. Finansal ürün çeşitliliği artacak.

YATIRIM-İHRACATA ÖZEL DESTEK : Kredi Garanti Fonu öncelikle yatırım ve ihracatın desteklenmesinde kullanılacak. Türkiye Varlık Fonu'nun finansal piyasalardaki etkinliği artacak.

MALİYETLER DÜŞECEK : Finansal hizmetler sektörü üzerindeki maliyetler düşürülecek. İstanbul Finans Merkezi Projesi hızlandırılacak, etkin ve güçlü bir mali piyasa yapısı oluşturulacak.
Daha fazla finansal işlemin Türkiye'de yapılmasını sağlayacak vergisel düzenlemeler yapılacak.

YATIRIMCI HAKLARINA KORUMA : Finans sektöründeki tüketici ve yatırımcı hakları, kurumsal yönetim ilkeleri çerçevesinde şeffaf, âdil ve teşvik edici uygulamalarla güçlendirilecek.

ÖDEME SİSTEMLERİ ÇEŞİTLENECEK : Teknolojik gelişmelere ve ortaya çıkan ihtiyaçlara paralel olarak, ödeme sistemlerini güçlendirilecek.

YATIRIMCI TABANI GENİŞLEYECEK : Yatırımcı tabanı genişletilerek, piyasalar çeşitlendirilecek. Sigortacılık sektörü geliştirilecek.

FAİZ SİZ FİNANS SEKTÖRÜ GÜÇLENECEK : Faizsiz finans sektörü güçlenecek. Bu alanda uluslararası işbirliği artırılacak.
Türkiye faizsiz finansta bölgesel bir merkez haline getirilecek. Altyapı başta olmak üzere kamu yatırımlarında faizsiz finans araçlarının payı artırılacak.

İHRACATA AĞIRLIK RİSK PAYLAŞIMI MODELİ : Katılım bankalarıyla risk-paylaşımına dayalı finansman modelleri yaygınlaştırılacak.
Katılım finans şirketlerince ortaklaşa olarak küçük işletmelerin finansmanı sağlayacak bir kitle fonlama şirketi kurulmasını sağlayacak.

HAZİNE DESTEKLERİ SÜRECEK : Hazine destekli kredi garanti uygulamasını yatırım ve ihracat ağırlıklı olmak üzere sürdürülecek.
Kamu nakit kaynaklarının banka hesaplarında atıl olarak beklemesinin önüne geçilmesi yoluyla kamu nakit yönetiminin etkinliği artırılacak.

Ekonominin çıpası mali disiplin olacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN