• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İş dünyasında beklentiler arttı

İş dünyasında beklentiler arttı

10.07.2018, 23:03

Sanayici ve işadamları yeni ekonomi yönetiminin güven verdiğini vurgularken, hedeflerini de büyüttü. İş dünyası temsilcileri içlerinden bakanlar çıktığını, bu sayede piyasalardaki işleyişin ivme kazanacağını vurguladı

KADİR KEMALOĞLU

İş dünyası temsilcileri yeni kabinedeki ekonomi yönetiminin kendilerinin içinden çıktığını belirterek, sorunların ve bürokratik engellerin hızla aşılacağı konusunda ümitli olduklarını söyledi. Sanayici ve işadamları yeni ekonomi yönetiminin güven verdiği konusunda görüş birliğine vardı. İş dünyasında hedefler büyütülürken, beklentiler de arttı.
Yeni kabinenin açıklanmasının ardından gözler ekonomi yönetimine çevrildi.

OLUMLU KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki günkü tarihi konuşmasında, "Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapacağız" dedi. İşte yeni ekonomi yönetimi bu hedef doğrultusunda çalışmalarına hız verecek. Ekonomide bakanlık sayısının 3'e indirilmesi ve yeni kabinedeki isimler, iş dünyası tarafından olumlu karşılandı. İş dünyası temsilcileri, bürokrasinin ortadan kalkacağırı dile getirirken, reel sektör de kendi aralarından çıkan isimlerin bakan olmasının sorunların daha kolay aşılmasına yardımcı olacağını vurguladı.

GİRİŞİMCİLER YENİ KABİNEDEN ÜMİTLİ

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener:
Oda olarak Türkiye'nin yeni yönetim sistemi çerçevesinde oluşan ilk Bakanlar Kurulu'nun ülkemiz için hayırlı olmasını ve başarılı bir icraat döneminin başlamasını diliyoruz. İş dünyası bir an önce ekonomi gündemine dönülmesini bekliyor.
Açıklanan yeni kabine Türkiye'nin bekleyen kronik sorunlarına çözüm üretebilme açısından konularına hakim, yetkin isimlerden oluşmaktadır.
Kabinede farklı sektörlerin sorunlarını iyi bilen iş dünyasından isimlerin yer almasını çok olumlu karşılıyoruz.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli: Ülkemizin yeni yönetim sistemine geçiş süreci, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabinesini açıklamasıyla resmen başlamıştır. Milletimizin isteği ve onayıyla gerçekleşen bu değişimin ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bakanlığa atanan her bir ismin, kendi alanında deneyimli, arkasında birer başarı hikayesi olan isimler olması, ülkemizin ihtiyaç duyduğu sürdürülebilir hızlı büyüme konusunda bizlere umut vaat etmektedir.
İzmir'den değerli bir ismin Tarım ve Orman Bakanı seçilmesi, bizi ayrıca mutlu etmiştir.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar: Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ülkemize hayırlı olsun. Yeni yönetim sistemi ile, ülkemizin kazanımlarını koruyarak, potansiyelini açığa çıkaran, çok daha güçlü, güven veren, umut vaat eden, cazibe merkezine dönüşen, üreten, takip eden değil, takip edilen bir konuma yükseltilmesini canı gönülden diliyor, 2002-2007 döneminde olduğu gibi reformist uygulamaların önceliklendirilmesini bekliyoruz.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Ümit Ülkü: Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Yeni yönetim sistemi, Güçlü Türkiye'ye giden yolda önümüzdeki tüm engelleri kaldıracaktır. 'Meselemiz Türkiye Olsun' diyerek bu yolda ülkemize katkı yapmaya ve her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Anadolu'nun bizlere kadim mirası olan kardeşlik ruhu ve barışa olan inancımızdan vazgeçmeden, yalnızca ülkemizin refahı için çalışacağız.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi: Kamuda bürokrasiyi azaltacak olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli ile Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın önderliğinde Türkiye'nin 2018 yılının ihracat hedefine 14 milyar dolarlık katkı sağlamak için çalışacağız.
OHAL'in kalkacağına ilişkin mesajlar umut ve beklentilerimizi artırıyor. Yeni yönetim istikrar ortamında Türkiye'nin çehresini değiştirecektir.

EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter: Türkiye artık farklı bir yönetim sistemine geçmiştir. Yeni açıklanan kabinede 3 Egeli bakanın görev yapacak olmasını şehrimiz ve bölgemiz adına şans olarak değerlendiriyoruz. Yeni dönem tüm ülkemiz için hayırlı olsun. Artık farklı bir yönetim, farklı bir hükümet anlayışı göreceğiz. Özel sektörden gelen bakanlarımızın, özel sektörü daha iyi anlayarak daha hızlı çözümler üreteceğini ümit ediyoruz.

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat: İzmir doğumlu Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanı oldu. Kendisi Manisalı eski Bakanımız Ekrem Pakdemirli'nin oğlu. Ege topraklarını çok iyi bilen bir isim ve onunla birlikte Türk tarımı artık uçuşa geçecektir.

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy: İki bakanımızın da tarım ve ticaret kenti Manisa'ya faydalı çalışmalar yapacaklarına inanıyoruz. Milletimizin tercihi iyi değerlendirilmeli, milletin bir taraftan iş-aş ihtiyaçları için makro düzeyde çözüm üretilirken, diğer taraftan da çevre-gıda-gelecek üçgeni dikkate alınmalıdır.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: Ülkemizi ileriye taşıyacak tüm alanlarda yeni yönetime başarılar diliyoruz. İş dünyası olarak her zaman olduğu gibi yeni dönemde de ülkemizin ilerlemesi için azim ve kararlılıkla seferberlik içinde çalışmaya devam edeceğiz.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu : Özellikle iş dünyamızdan kişilerin kabinede yer almasını çok önemli görüyoruz. Yeni Ticaret Bakanımızın TOBB camiasından çıkmasından ayrıca gurur ve mutluluk duyduk.
Artık ekonomiye, reformlara odaklanarak geleceğin büyük Türkiye'sini inşa etme zamanıdır. Yeni hükümetimizi kutluyor, tüm bakanlarımıza başarılar diliyoruz.

TİM Başkanı İsmail Gülle: Cumhurbaşkanımız liderliğinde, ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak kadrolar artık belli oldu. Yeni sistemle birlikte bürokratik işlemler hız kazanacak, Hükümetin karar alma mekanizmaları daha hızlı ve etkin bir şekilde işleyecek.

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamış olduğu yeni kabineyi, tarihe tanıklık ettiğimiz bu yeni döneme imza atacak olması bakımından son derece değerli buluyoruz. İş dünyası olarak, ekonominin emanet edildiği değerli ekibin, Türkiye'nin son 16 yılda kazanmış olduğu ivmeyi daha yukarı taşıyarak üretim, ihracat, yatırım ve büyüme rakamlarını, ülkemizin gelecek hedefleri doğrultusunda yükselteceğine inanıyoruz.

TÜROB Başkanı Timur Bayındır: Sayın Mehmet Ersoy'un, Kültür ve Turizm Bakanı olmasını turizm sektörü için çok olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Sayın Bakan, ülkemizin önde gelen otel, seyahat acentası ve hava yolu kuruluşu sahibi olarak sektörümüzün sorunlarını çok iyi biliyor.
Turizmci yeni Bakanımız Ersoy ile büyük hedeflere yürüyeceğiz.

İş dünyasında beklentiler arttı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN