• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ekonomi kurmayları hedefleri belirledi

Ekonomi kurmayları hedefleri belirledi

12.07.2018, 00:55

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte oluşturulan yeni ekonomi yönetimi hedeflerini belirledi. Öncelik enflasyon ve cari açık olurken dev projelerin bitirilmesi, yerli ve milli üretimin artırılması, enerjide yerli kaynaklarla dışa bağımlılığın azaltılması, istihdam seferberliğinin sürdürülmesi ve takibi, kentsel dönüşüm ve imar barışı koordineli bir şekilde sonuca ulaştırılacak. Ekonomist Kerem Alkin "Ekonomi yönetiminde ortak dil, ortak 'özgüvenli duruş', ölçülü ve etkili iletişim, 'dinamik iletişim'in önemli sacayaklarını oluşturmakta. Yeni dönemin 'dinamik iletişim' stratejisine önem vermek, kurgulamak; Türkiye ekonomisinin dinamiklerine yönelik bir iletişim içeriği oluşturmak da bir o kadar önemli" diye konuştu.

YENİ SİSTEMDE TARİHİ "SOSYAL" DÖNÜŞÜM


Cum hurba şkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu "güçlü sosyal devlet vizyonu" yeni sistemle beraber her alanda kendini hissettirecek. Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre yeni dönemde milyonlarca vatandaşa el uzatan sosyal hizmet kuruluşları belediyelere, yerel yönetimlere devredilebilecek. Gelir eşitsizliğine karşı devreye girecek "yerel kuvvetlerin" kapısını çalmadığı tek bir yoksul vatandaş kalmayacak.
Bu yılın sonuna kadar yaklaşık 60 milyar liralık sosyal yardım gerçekleştirilecek. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı yeni teşkilat yapısıyla sosyal dönüşüme ivme katacak.

ÇALIŞMA MECLİSİ GÜÇLENİYOR

Kararnameye göre işçi-işveren sendikalarından, TESK, TOBB, kamu ve özel kurum kuruluşları, meslek odalarından temsilcilerin yer aldığı Çalışma Meclisi Bakanlığın tespit ettiği gün ve gündemle yılda en az bir defa toplanacak.
Organizasyonun sekretaryasını da Bakanlık yapacak.

KADİR KEMALOĞLU

Ekonomi kurmayları hedefleri belirledi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN