• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kamuda emekliliğe yüzde 50 teşvik geliyor

Kamuda emekliliğe yüzde 50 teşvik geliyor

22.07.2018, 23:01

Kamuda emekliliğin artırılmasına yönelik düzenleme tamamlanacak. Üst düzey kadrolar dahil, aktif çalışmayanların ikramiye artışı gibi teşviklerle özlük hakları korunarak emekli olmaları sağlanacak

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu "güçlü sosyal devlet vizyonu" yeni sistemle beraber çalışma yaşamında da kendini hissettirecek. Başkan Erdoğan yeni sistemin öncelikli reformları için start verirken, çalışma yaşamında da yıl sonuna kadar milyonları ilgilendiren talepler projelendirilecek.

HER BİR GENCE İŞ

Yeni sistemde işi olmayan tek bir gencin kalmaması için tüm imkanlar seferber edilecek. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un ajandasında kamuda emekliliğe teşvik, işsizlik sigortasının daha fazla sosyal koruma sağlayacak şekilde düzenlenmesi, kadın kooperatiflerine finansman desteği ve işgücü piyasasının etkinleştirilmesi başta olmak üzere 10 önemli başlık yer alıyor.

MİLYONLARIN TALEPLERİ İÇİN ADIMLAR ATILIYOR

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlığıyla ilgili adımları ortak akıl bilinciyle yaşama geçireceklerini söyledi. Selçuk'un ajandasındaki önemli başlıklar şöyle:

Kamuda emekliliği artırmak için yüzde 50'ye varan teşvik düzenlemesine yönelik çalışmalar tamamlanacak. Üst düzey kadrolar dahil, aktif çalışmayan personelin ikramiye artışı gibi teşviklerle emekli olmaları sağlanacak. Bu süreçte özlük haklarıyla ilgili hiçbir olumsuzluk yaşanmayacak.

Beş yılda beş milyon gence iş kapısı açmak için İŞKUR güçlendirilecek. Toplam 2 milyon 250 bin kişinin aktif işgücü programlarından yararlanması sağlanacak.

Çalışanların karar alma mekanizmalarına katılımı sağlanacak, kariyer danışmanlığı yaygınlaştırılacak.

İş kazası olmayan 10'dan fazla çalışanı bulunan çok tehlikeli işyerlerine teşvik uygulaması başlayacak.

Sanal Gerçeklik Merkezi ile meslek hastalıklarıyla mücadele etkinleştirilecek.

Uluslararası işgücü ve yurtdışındaki Türk işgücü için izleme ve değerlendirme sistemi kuruluyor.

İkinci gelir için emeklilik programları desteklenecek.
Kadın kooperatiflerine finansman, yönetim, iş geliştirme, tasarım ve pazarlama konularında destek verilecek.

İşsizlik sigortası, daha fazla sosyal koruma sağlayacak şekilde düzenlenecek.

Gençlerin katılacağı siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi geleceğin mesleklerine yönelik işbaşı eğitim programları artırılıyor.

HAZAL ATEŞ

Kamuda emekliliğe yüzde 50 teşvik geliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN