• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Market mi pazar mı bakkal mı?

Market mi pazar mı bakkal mı?

27.07.2018, 23:02

Piyasada ürün fiyatları özellikle dev market zincirleri, pazar ve bakkal üçgeninde farklılık gösteriyor. Dev market zincirleri yaptıkları yüklü alımlarla bir ürünü yüzde 40 daha ucuza satma imkanı bulurken, bakkal sınırlı alım, kira giderleri ve yasal yükümlülükler nedeniyle fiyatı fazla düşüremiyor. Semt pazarlarında ise vergi ve diğer yükümlülüklerin azlığı nedeniyle düşük fiyat uygulaması daha rahat uygulanıyor. Son dönemde bu üçlünün arasına internet satış portalları girdi. Bugün internette deterjandan sebze meyveye kadar bir çok ürün piyasanın altında fiyatlarla alınabiliyor.
İnternetten alışverişin oranı her geçen yıl artıyor.

PİYASANIN ALTINDA

Market zincirleri, semt pazarları ve mahalle bakkalı arasındaki fiyat farkları vatandaşın başını döndürürken, kendi sistemini oluşturan vatandaşlar ucuz ürün almak için marketlere, taze sebze ve meyve almak için semt pazarlarına, hızlı alışveriş için de mahalle bakkalına gitmeye başladı. Dev market zincirleri özellikle Türkiye'nin dört bir yanına yayılmış mağazalarıyla günde tonlarca malzeme alımı yapıyor. Bununla birlikte kar paylarını düşürerek yüklü alım yapan firmalar piyasanın bir hayli altında fiyatla ürün satabiliyor. Ayrıca "private label" ürün olarak bilinen kendi markalarıyla, başta süt ürünleri ve bakliyatta ciddi indirimler yapabiliyorlar.

SEMT PAZARI VE BAKKALIN AVANTAJI

Semt pazarlarında tezgah açanlar sadece yer kirası parası ödedikleri için sebze meyve ve diğer ürünlerde daha rahat indirim uygulayabiliyorlar. Taze sebze meyve almak isteyenler semt pazarlarına düzenli olarak gidip alışverişini yapıyor. Dev market zincirleri ve semt pazarları arasında sıkışan mahalle bakkalı ise özelikle hızlı alışverişin adresi oldu. Evde kalmayan ürünün kısa sürede alınabileceği, kurtarıcı konumdaki mahalle bakkalları vergi yükünden şikayet etse de varlıklarını sürdürüyorlar.

YENİ SATIŞ PLATFORMU İNTERNET

İlk dönemlerde tekstil, aksesuvar ve teknoloji ürünü satılan internet sitelerinden bugün sebze meyveden deterjana kadar her türlü ürün düşük fiyatla alınabiliyor. Deterjan eve kargoyla gelirken internetten piyasanın yüzde 20 altında fiyatlarla ürün almak mümkün.

KADİR KEMALOĞLU

Market mi pazar mı bakkal mı? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN