• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

80 ülkeye

80 ülkeye ihracat

29.07.2018, 23:04

Türkiye'nin en büyük 4. sanayi kuruluşu olan ve 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan TOFAŞ, Bursa'daki dev tesisinin kapılarını Yeni Asır'a açtı.
TOFAŞ Fabrika Direktörü Erdal Şimşek ve Kurumsal İletişim Direktörü Arzu Çolakoğlu, tesisle ilgili ibilgiler verdi. Şimşek, TOFAŞ'ın Fiat Chrysler'in en iyi 3 fabrikasından biri olduğunu vurguladı.​ 1968'de Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ortaklığı ile kurulan ve 1971'de üretime başlayan TOFAŞ'ın günümüzde 450 bin adetlik üretim kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük otomotiv fabrikası haline geldiğini ifade eden Şimşek, "Son iki yılda üretim ile ihracat rekorları kıran TOFAŞ, üretiminin yüzde 70'ini 80 farklı ülkeye ihraç ediyor.

BEŞ FARKLI MARKA

TOFAŞ geçen yıl 1 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. TOFAŞ, 2017'de 383 bin adet üretim ve 270 bin adet ihracat ile Türkiye'nin üretim ve ihracat rekorlarını kırdı. Fabrika, ekonomik gelişmelere paralel olarak bu yılı 360-370 bin adetlik üretim ile kapatacak" dedi. TOFAŞ'ın, Türkiye'nin otomobil üretiminin yüzde 20'sini tek başına gerçekleştirdiğini dile getiren Şimşek, "TOFAŞ fabrikası, hem binek hem de ticari araç üreten tek fabrika. 5 farklı markaya üretim yapıyor. Satışlarının yüzde 60'ını Avrupa ülkelerine, üçte birini iç pazar ve yüzde 6'sı ABD ve kalanı da dünyanın değişik coğrafyalarına gerçekleştiriyor. Geçen yıl ABD'ye 20 bin adet ihracat gerçekleştirildi" dedi.

ELEKTRİKLİ ARAÇ YOK

Şimşek, üretim kapasitelerini artırma planları olup olmadığı konusundaki soruya, "1 milyon metrekare alan üzerine kuruluyuz ve 350 bin metrekare de kapalı alanımız var. Böyle bir alanda kapasitemizi daha fazla artırma imkânımız yok. O nedenle yakın zamanda bir kapasite artışı planlamıyoruz" cevabını verdi. Şu an yeni bir model üzerinde çalışmaları olmadığını ifade eden Şimşek, "Fiat Egea modelimiz oldukça yeni.
Egea üzerinde ufak tefek değişiklikler yapılabiliriz" diye konuştu.

TOFAŞ'ta elektrikli otomobil üretimi konusunda bir çalışmalarının olup olmadığı sorusunu da cevaplandıran Şimşek, şu cevabı verdi: "Şu anda elektrikli araç üretimimiz yok. Daha önce birkaç prototip yaptık. Fiat Chrysler Automobiles'ın 4 yıllık stratejik plan açıklamasında elektrikli, hibrit araçlara yatırım yapılacağı ve bu konudaki gelişmelerin sürdüğü söylendi. Biz de planlar kapsamında üzerimize düşen konularda çalışacağız."

ERHAN GÜL ENÇ

80 ülkeye ihracat haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN