• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tofaş’tan 6 ayda tarihi rekor

Tofaş’tan 6 ayda tarihi rekor

29.07.2018, 23:03

Ürettiği araçların 140 bin adedini ihraç eden Tofaş, ihracatının da yüzde 20’sini gerçekleştirdi

Tofaş, 2018 Ocak-Haziran dönemine ait finansal sonuçlarını açıkladı; yılın ilk altı ayında net gelirini, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, yüzde 10 oranında artırarak 9,5 milyar Türk Lirası'na çıkardı. Tofaş'ın konsolide net kârı da yüzde 21 artarak 693 milyon Türk Lirası olarak gerçekleşti.Tofaş, bu sonuçlar doğrultusunda, tüm zamanların en yüksek altı aylık finansal değerlerine ulaşmış oldu.

175 BİN ADET ÜRETİM

Tofaş ilk altı aylık dönemde 175 bin adetlik üretimle Türkiye otomotiv sanayisinin toplam üretiminin yüzde 21'ini gerçekleştirdi. Toplam üretimin 84 bin adedini Fiat Egea oluşturdu. İlk yarıyılda ürettiği araçların 140 bin adedini ihraç eden Tofaş, toplam Türkiye ihracatının da yüzde 20'sini tek başına gerçekleştirdi.

EN YÜKSEK CİRO 9,5 MİLYAR LİRA

Tofaş'ın ilk altı aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu, "Tofaş olarak, 50. yılımızı kutladığımız 2018 yılına güçlü bir giriş yapmıştık. Başarılı performansımızı devam ettiriyoruz. 9,5 milyar lira ile bugüne kadarki en yüksek ilk yarıyıl ciro değerine ulaştık.

"TÜM GÜCÜMÜZLE DEVAM"

Türkiye otomotiv endüstrisinin en güçlü firmalarından birisi olarak ülkemize yatırım yapmaya, sanayimizi ileriye taşımaya ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Başarımızın sürdürülebilirliği için Ar-Ge, teknoloji ve insan kaynağımıza yatırımlarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

EGEA'NIN PAZAR PAYI YÜZDE 6,6

Yılın ilk yarısında iç pazarda 40,5 bin adet perakende satışı gerçekleştirdiklerini belirten Eroldu, "İç pazarda hissedilen daralmaya rağmen temsil etmekte olduğumuz markalarla pazar payımız, beklentilerimiz doğrultusunda yüzde 11,5 düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde Fiat Egea tek başına yüzde 6,6 pazar payı ile başarılı performansını devam ettirdi" Eroldu sözlerini şöyle sürdürdü, "Türkiye otomotiv endüstrisinin en güçlü firmalarından birisi olarak ülkemize yatırım yapmaya, sanayimizi ileriye taşımaya ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Başarımızın sürdürülebilirliği için Ar-Ge, teknoloji ve insan kaynağımıza yatırımlarımızı sürdüreceğiz" dedi.

ERCAN KARACA

Tofaş’tan 6 ayda tarihi rekor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN