• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’den ev alan yaşadı

Çanakkale’den ev alan yaşadı

01.08.2018, 23:07

en fazla artış görülen illerin sırasıyla Çanakkale, Kırklareli, Ordu, Sakarya ve Aydın olduğu belirlendi. Endeksa.com'un verilerine göre, sanayi ve turizm sektörünün gelişmiş olması nedeniyle göç alan illerden biri de olan Çanakkale'de son 3-4 yıldır gayrimenkul fiyatları önemli artış gösteriyor. Gelecek dönemde köprüyle birlikte yapılacak yeni yollar, bağlantı yolları ve çıkış noktalarına yakın bölgelerdeki arazi ve konutların daha da değerleneceği, köprünün hayata geçmesiyle birlikte bölgenin daha fazla yatırım çekmesi bekleniyor. Çanakkale'de konut fiyatlarının son 4 yıllık artış oranı yüzde 97. Ortalama konut metrekare satış fiyatının 2 bin 240 lira olduğu ilde, ortalama konut fiyatı 235 bin lira, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 23 yıl. Gelecek 6 aylık dönemde Çanakkale konut fiyatlarında yüzde 1,53 oranında artış öngörülüyor.

ULAŞIM FİYATI ARTIRIYOR

Çanakkale'nin ardından konut satış fiyatlarında en fazla artış görülen iller Kırklareli ve Ordu. Her iki ilde de konut fiyatlarında son 4 yıllık artış oranı yüzde 95. Kırklareli son dönemde ulaşım ve yatırım projeleri ile öne çıkıyor. Edirne ile Kırklareli arasına yapılacak havaalanı, İstanbul-Edirne hızlı tren projesi gibi ulaşım projeleri bölgedeki gayrimenkul fiyatlarını artırıyor. Kırklareli'nde ortalama konut metrekare satış fiyatı bin 617 lira, konut fiyatı 190 bin 806 lira, konut yatırımının geri dönüş süresi 21 yıl olarak belirlendi.

İKİYE KATLANDI

Ordu'nun ise büyükşehir olması, Ordu Üniversitesi'nin kurulması ve Ordu-Giresun Havalimanı'nın hizmete girmesi gibi yatırım projeleri nedeniyle şehirde konut fiyatları 4 yıllık süreçte yaklaşık olarak ikiye katlandı. Ordu'da ortalama konut metrekare satış fiyatı bin 704 lira, ortalama konut fiyatı 224 bin 928 lira konut yatırımının geri dönüş süresi 25 yıl olarak hesaplandı.

YABANCININ GÖZDESİ

Sakarya ve Aydın ise geçmiş yıllarda olduğu gibi 2018'de de yabancı yatırımcının en fazla tercih ettiği iller arasında yer aldı. Gelişmiş ekonomileri, doğal güzellikleri ve ulaşım kolaylığı ile öne çıkan bu iller, konut fiyatlarında en fazla artış görülen ilk beş il arasında. Sakarya ve Aydın'da konut fiyatları son 4 yılda yüzde 88 artış gösterdi. Sakarya'da ortalama konut metrekare satış fiyatı bin 704 lira, ortalama konut satış fiyatı 195 bin 960 lira, konut yatırımının geri dönüş süresi 21 yıl. Aydın'da ise ortalama konut metrekare satış fiyatının bin 928 lira, ortalama konut fiyatının 231 bin 360 lira, konut yatırımının geri dönüş süresinin ise 22 yıl olduğu bildirildi.

Çanakkale’den ev alan yaşadı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN