• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

3 milyon vatandaşa sigorta desteği

, önceki gün başvuru şartı aramadan Bağ-Kur prim borçlarını sildi. Böylece esnaf, şirket ortakları ve tarım sigortalılar itibariyle borçlarından kurtuldu

3 milyon vatandaşa sigorta desteği

03.08.2018, 00:00

Hükümet, Mayıs ayı itibariyle prim borcu olan, ödeme yapamayanların sigortalılık sürelerinin durdurulması, ihyası, prim borçlarının silinmesiyle 3 milyon vatandaşın yüzünü güldürdü. Sosyal Güvenlik Kurumu, önceki gün başvuru şartı aramadan Bağ-Kur prim borçlarını sildi. Böylece esnaf, işyeri sahibi, şirket ortakları, tarım sigortalı olarak tescilleri yapılanlar 31 Temmuz itibariyle borçlarından kurtuldu.

BORÇ TAKİBİ OLMAYACAK

Mayıs ayında yaşama geçirilen ekonomi paketi kapsamında milyonlarca vatandaşın devlete olan prim, vergi, imar borcu yapılandırılırken, Bağ-Kur'lu vatandaşların prim borçları da silindi. Esnaf, iş yeri sahibi, şirket ortağı ya da diğer SGK 4/1-b kapsamında sigortalılar, eski Bağ-Kur sigortalı olarak kaydı yapılanlar, tarım sigortalı olarak tescilleri yapılanlar ve diğer Bağ- Kur sigortalılığı prim borcu olanların 31 Mayıs 2018 öncesine ait hizmetleri durdurularak silindi. Mayıs 2018 öncesine ait prim borçları ve bu primlere ilişkin hizmet sürelerine ilişkin borç takibi yapılmayacak.

YENİDEN BAŞLATILABİLİR

Düzenlemeye göre 2013 yılında sigortalılığı başlayan ancak Temmuz 2018 itibariyle hiç prim ödemesi yapmayanların sigortalılığı Mayıs itibariyle durdurulup tüm borçları silindi. Bağ-Kur faaliyeti devam edenlerin sigortalılığı, 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeniden başlatıldı. Dondurulan hizmet süreleri istendiği takdirde gerek sigortalılar gerekse hak sahipleri tarafından canlandırılabiliyor.

HAZAL ATEŞ

3 milyon vatandaşa sigorta desteği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA